Naga MarketsPo bardzo dobrej końcówce roku – listopad, grudzień oraz przełom grudnia i stycznia – gdzie na czwartkowych, otwartych webinarach pokazywaliśmy transakcje zagrań na akcjach i ETF’ach przyszedł czas aby przeanalizować warianty jakie mogą wydarzyć się po zaprzysiężeniu Trump’a i czy rynek akcji może być w najbliższych miesiącach nadal tak atrakcyjny.

Rynki są w mocnym trendzie wzrostowym ale coraz częściej pojawiają się pytania o korektę aktualnych wzrostów albo odwróceniem trendu. Powodów narazie brak, wykresy sezonowe (http://www.seasonalcharts.com/) pokazują, że główne indeksy dobrze radziły sobie na przełomie stycznia i lutego a większe korekty to przełom sierpnia i września.

Te artykuły również Cię zainteresują
Czy zaprzysiężenie Trump’a może odwrócić choćby na chwilę aktualny tend? Okazuję się, że jest to całkiem możliwe. Bardzo ciekawy artykuł pojawił się na marketwatch.com, w którym Ryan Detrick opisuję historyczne w kontekście wyborów prezydenckich w USA.

źródło http://www.marketwatch.com/story/how-us-stocks-tend-to-perform-after-presidential-inaugurations-2017-01-11    Publikacja: 13 Styczeń, 2017 7:36 a.m. ET

Akcje często wzmacniają się zaraz po inauguracji, ale 1-miesięczne zwroty są ujemne

trump1

Cały chór domaga się, aby akcje wyprzedały się w okresie lub w samym dniu inauguracji prezydenckiej Donalda Trump’a dnia 20 stycznia. Co pokazuje historia?

Ryan Detrick, starszy strateg rynku finansowego i kowboj liczb historycznych odkrył, że istnieje tendencja do słabnięcia akcji po ogłoszeniu zaprzysiężenia, ale często jest opóźniona o kilka tygodni.

Logika stojąca za nawołowaniem o słabnięciu akcji po ceremonii zaprzysiężenia krąży wokół starego porzekadła rynku: “kup plotkę, sprzedaj wiadomość.” Argumentem jest to, że hossa na rynku, która nastąpiła po zwycięstwie wyborczym Trump’a 8 listopada zaskutkowała potencjalną korzyścią, pozostawiając rynek gotowym do co najmniej rychłe spowolnienie w najbliższej przyszłości, gdy nowa administracja przystąpi się faktycznego zarządzania.

Przez środę, indeks S&P 500 SPX, -0.17% wzrósł około 6.3%, odkąd głosy zostały podliczone, pozostawiając go na drodze do najsilniejszego wyścigu w okresie od wyborów do inauguracji od czasów reelekcji Bill’a Clinton’a w 1996 roku po której nastąpił wzrost o 8.8%.

Przekonanie o szczycie rynkowym inspirowanym inauguracją, o której tu i tam pisano w MarketWatch, jest tak powszechne, że niektórzy eksperci rynkowi widzą je jako sprzeczny wskaźnik, że w najbliższej przyszłości o wiele mniej prawdopodobne jest urzeczywistnienie się spadku:

trump2

Ocena Detrick’a odnosząca się do post-inauguracyjnych wyników giełdowych od pierwszej przysięgi Dwight’a D. Eisenhower’a z urzędu w 1953 roku wykazała, że S&P 500 SPX, -0.17% lub jego poprzednik, w rzeczywistości dążył do wzmocnienia w ciągu dwóch tygodni po rozpoczęciu nowej kadencji (patrz tabela poniżej):

trump3

Jednak, jak wynika z tabeli, jednomiesięczny zwrot miał tendencję do bycia ujemnym. W ciągu trzech miesięcy, zwroty były dodatnie w około 56% przypadków. Biorąc to pod uwagę, 11 republikańskich inauguracji miało tendencję, aby doświadczać więcej spadków w całym okresie, jak zauważył Detrick w poniższej tabeli:

trump4

Wniosek Detrick’a jest taki, że luty, ze średnim spadkiem 1.8%, który sprawia, że był to najgorszy miesiąc w latach post-inaguracyjnych, wymaga bliższych oględzin. 

“Może to być najkrótszy miesiąc, lecz uważajcie nawet na skórki od bananów w tym roku”, napisał.

Więcej analiz akcji i forex na moim kanale youtube (link) – subskrybując jesteś na bieżąco informowany o nowych analizachConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here