Naga MarketsDziesięć dni stycznia 2019 roku i już pojawiają się sygnały, że apetyt inwestorów na gotówkę, który wyraźnie wzrósł w ostatnim kwartale, zaczyna spadać i sugeruje, że stabilizacja rynku akcji ponownie zmniejsza popyt na bezpieczniejsze inwestycje.


Inwestorzy pobrali rekordową sumę 745 mln dolarów z funduszu ETF Vanguard, który śledzi inwestycje w krótkoterminowe obligacje. Choć jest to niewielkie cofnięcie w porównaniu z 165 miliardami dolarów, które napłynęły do funduszy rynku pieniężnego w listopadzie i grudniu, to wskazuje powrót apetytu na ryzykowniejsze aktywa – nie powinno to nikogo dziwić szczególnie, że globalny rynek akcji zyskiwał 8% od Bożego Narodzenia.

odpływ ETF
ETF Vanguard na krótkoterminowe papiery dłużne – największy odpływ środków od dekady. Źródło: Bloomberg

Inwestycje gotówkowe zapewniły inwestorom pewien stopień bezpieczeństwa w obliczu obaw o spowolnienie globalnego wzrostu. Podczas gdy w oczach wielu osób strach przed recesją jest przesadzony, Goldman Sachs w tym tygodniu nadal zalecał zwiększenie zaangażowania inwestycji w obligacje, które strategowie banku określili jako historycznie niskie. Stwierdzenie to może jednak dziwić, gdyż dwa ostatnie miesiące minionego roku przyniosły największy napływ środków na rynki pieniężne od 2008 roku.

Rentowność obligacji
Rentowność amerykańskich obligacji pokazuje, dlaczego te cieszyły się ostatnio tak dużym zainteresowaniem inwestorów. Źródło: Bloomberg

Po bardzo wyboistym 2018 r. akcje amerykańskie znowu wzrastają, a obligacje stabilizują się w związku z wycofywaniem się oczekiwań inwestorów odnośnie dalszych podwyżek stóp procentowych w wykonaniu Rezerwy Federalnej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here