Naga Markets

Akcje XTPL S.A. zyskują ponad 16%. Przyznanie patentu początkiem hossy?W trakcie trwania piątkowej sesji notowań giełdowych, zarząd spółki XTPL S.A. (GPW: XTP) poinformował o przyznaniu patentu przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych. Wydarzenie to spotkało się z ogromną reakcją rynku. Akcje spółki aprecjonowały do poziomów 109,5 zł za akcję, co przekłada się na wzrost rzędu ponad 16%. Czy to początek ogromnej hossy na spółce?

  • XTPL jest innowacyjną spółką technologiczną, komercjalizującą prace badawczo-rozwojowe (B+R) mające na celu rozwinięcie technologii ultra precyzyjnego drukowania nanomateriałów
  • Spółka poinformowała o warunkowym przyznaniu patentu na metodę charakteryzowania i optymalizowania przepływu tuszu w głowicy drukującej
  • Wydarzenie to może stanowić przełomowy krok w dalsze działalności XTPL

Początek hossy na XTPL?

Piątkowa sesja giełdowa rozpoczęła się dla spółki XTPL delikatną luką popytową. Kurs otwarcia wynosił 96 zł za jedną akcję, co stanowi 2% wzrost względem ceny z zamknięcia z poprzedniego dnia notowań.Kurs akcji systematycznie rósł osiągając maksymalny poziom 109,5 zł, co stanowiło najwyższą wycenę od ponad 7 tygodni. Wolumen obrotu na spółce po pierwszych czterech godzinach notowań zbliża się do poziomu 2,2 mln zł. Powodów tak znaczących wzrostów należy szukać w najnowszej informacji spółki, dotyczącej przyznania patentu przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych.

XTP_2023-03-17
Notowania spółki XTPL, interwał 30m. Źródło: Tradingview.com

Kolejne sesje giełdowe wydają się dla spółki kluczowe. Pytanie, czy najnowszy patent został już całkowicie zdyskontowany około 15% aprecjacją ceny, czy jest to dopiero początek wzrostów na spółce? Istotnym elementem, na który również powinno zwrócić się uwagę jest wolumen obrotu. Musi on utrzymać się na zwiększonym poziomie, aby można było realnie mówić o dalszych wzrostach.

O kontynuacji aktualnego trendu zadecydują dwa poziomy – 113 zł oraz 120 zł za pojedynczą akcję. O ile ten pierwszy wydaje się na wyciągnięcie ręki, o tyle trwałe przełamanie okrągłego pułapu 120 zł, może być trudne do zrealizowania. Istotne przebicie tego poziomu wiązać się będzie z osiągnięciem najwyższych poziomów od czerwca 2020 r.

XTP_2023-03-17 długi termin
Notowania spółki XTPL. Źródło: Tradingview.com

Przyznanie patentu XTPL S.A.

W dniu 17 marca 2023 Spółka otrzymała informację o warunkowym przyznaniu Spółce przez Urząd Patentów i Znaków Towarowych Stanów Zjednoczonych patentu na metodę charakteryzowania i optymalizowania przepływu tuszu w głowicy drukującej tj. dla zgłoszenia patentowego zatytułowanego “Method of estimating an output diameter of a capillary tube, and related methods”.

Procedura zgłoszeniowa dla tego patentu została rozpoczęta 12 lutego 2020 roku. Jest to również data, od której obowiązuje ochrona wynalazku. Spółka w swoim portfolio posiada aktualnie 26 zgłoszeń patentowych i łącznie 6 przyznanych patentów.

Jak można przeczytać w raporcie spółki:

AVA Trade

Uzyskana ochrona patentowa wpłynie na podniesienie wartości potencjalnej komercjalizacji technologii Spółki w zakresie rozwiązań technologicznych Emitenta dla rynku elektroniki nowej generacji. Opisane zdarzenie stanowi potwierdzenie realizacji przez Spółkę strategii budowania rodziny patentowej dla rozwijanej technologii oraz produktów, co stanowić będzie element budujący wiarygodność Emitenta wobec potencjalnych klientów przemysłowych.

Piątkowe wzrosty są dowodem na to, iż rynek również pozytywnie ocenił wskazane wydarzenie, które można uznać wręcz za przełomowe dla XTPL S.A. Fakt przyznania licencji stanowi świetny prognostyk na przyszłość.

Autor poleca również:

 Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułStopniowe osłabienie dolara wydaje się bardzo prawdopodobne w najbliższym czasie, ocenia ING
Następny artykułPrognoza kursu euro. EUR/USD może zyskiwać wraz z poprawą sentymentu, wskazują analitycy ING
Student drugiego roku studiów magisterskich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Jego zainteresowania koncentrują się wokół szeroko pojętych finansów i ekonomii. Swoją wiedzę stara się przekazywać innym, jest autorem licznych artykułów, poruszających tematykę giełdową oraz inwestycyjną.