Naga MarketsAkcje XTB drożały o 5% w godzinę. Spółka chce wejść na rynek azjatycki
Omar Arnaout, prezes XTB

Dom Maklerski X-Trade Brokers (XTB) na początku 2021 roku chce rozpocząć działalność na jednym z rynków azjatyckich, poinformował prezes notowanej na GPW spółki, Omar Arnaout. Chociaż nie podał szczegółów dotyczących konkretnego kraju, to w reakcji na opublikowaną informację notowania XTB drożały w przeciągu godziny (tuż przed zamknięciem czwartkowej sesji) o ponad 5%.

  • Akcje XTB drożały w czwartek łącznie o 5,52% i zamykały dzień na poziomie 17,2 zł
  • Lwia cześć tych zysków była realizowana po godzinie 15:30, kiedy notowania rosły o 5%
  • W efekcie notowania domu maklerskiego testowały najwyższe poziomy od 25 listopada, od strony technicznej nadal pozostają jednak w konsolidacji

XTB stawia na Azję, nadal bez licencji w Afryce Południowej

Zakładamy, że do końca roku uda nam się sparametryzować rynek azjatycki, tak żeby z początkiem 2021 roku rozpocząć na nim operacyjnie działalność – mówił podczas wideokonferencji zorganizowanej dla inwestorów prezes Arnaout. Dodawał również, że w przyszłym roku reprezentowana przez niego spółka ma zamiar pozyskiwać około 30 tysięcy nowych klientów w każdym kwartale, co sygnalizował już wcześniej w wywiadzie dla Comparic24.tv.

Te artykuły również Cię zainteresują
Spółka już od jakiegoś czasu stara się również wejść na rynek Republiki Południowej Afryki (RPA). Jednak z powodu złożoności lokalnych przepisów od dwóch lat nie udało się na tamtejszym rynku uzyskać niezbędnych licencji. Problem są również zmiany regulacyjne, które ostatnio zaszły w tamtej części świata w zakresie instrumentów finansowych.

XTB stawia więc na inny kierunek, który był już wcześniej sygnalizowany i chce zaoferować swoje usługi klientom z Azji. Podczas telekonferencji nie pojawiła się informacja, o który kraj dokładnie chodzi, jednak wypowiedź prezesa okazała się wystarczająca, aby podbić notowania spółki.

– Zarząd Grupy stawia sobie za cel stworzenie do końca 2020 r. ram formalno-prawnych i organizacyjnych umożliwiających rozpoczęcie z początkiem 2021 r. działalności operacyjnej w jednym z krajów azjatyckich. XTB planuje także rozpoczęcie działalności w Republice Południowej Afryki, jednakże ze względu na złożone lokalne uwarunkowania formalno-prawne data jej rozpoczęcia pozostaje nieustalona – pisano w komunikacie październikowym.

X-Trade Brokers odnotowało 68,4 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w III kw. 2020 r. wobec 15,51 mln zł zysku rok wcześniej.

Akcje XTB od sierpnia poruszają się w relatywnie wąskiej konsolidacji pomiędzy poziomem 15 zł oraz 19,2 zł. Źródło: Tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here