Naga MarketsBroker XTB w półrocznym zestawieniu poinformował nas o swoich wstępnych wynikach finansowych i danych operacyjnych za H1 2016. Wyniki względem analogicznego okresu spadły, a wraz z nimi notowania na giełdzie.


Pionowa kreska na wykresie

Inwestorzy natychmiastowo zareagowali na informacje i w trakcie środowej sesji obserwujemy zjazd notowań. Akcje w ciągu kilkunastu godzin spadły o ok. 17%. Jest to pierwsza w historii XTB na giełdzie, tak drastyczna obniżka cen.

Silne spadki notowań XTB po publikacji wstępnych wyników za H1 2016. Źródło: Stooq.pl
Silne spadki notowań XTB po publikacji wstępnych wyników za H1 2016. Źródło: Stooq.pl

„W pierwszej połowie 2016 roku, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, średnia liczba aktywnych rachunków wzrosła o 10,1%, a łączna liczba rachunków o 25,6%. Mimo to, łączny wolumen obrotu w segmencie detalicznym i instytucjonalnym spadł o 15,8%, a wartość depozytów netto o 6,3%.” – czytamy w raporcie X-Trade brokers.

Brak istotnych wydarzeń powodem spadków?

Źródło: XTB
Źródło: XTB

Broker w swoim komentarzu donosi, że pierwszy kwartał przyniósł wyniki na przyzwoitym poziomie, ale drugi już był okresem znacznie trudniejszym na rynkach co przełożyło się na decyzje klientów. Przedstawione wyniki finansowe odnoszą się do okresu półrocznego a drugi kwartał przyćmił pozytywy z pierwszego dając w ostatecznym rozrachunku nie najlepsze dane.

W II kwartale na wyniki brokera wpłynął tzw. „range trading”, powodujący spadek wolumenu oraz mniejszy wpływ na działania marketingowe. Sama kampania reklamowa, została zakrojona na szeroką skalę z wykorzystaniem wizerunku znanego aktora Madsa Mikkelsena, przynosząc znaczący wzrost wydatków. Co prawda, zwykle efekty promocji i reklam są opóźnione, jednakże obecne wyniki są takie a nie inne.

Broker we wstępnym raporcie za pierwsze półrocze tłumaczy, że w tym samym okresie rok wcześniej wyniki okazały się wyższe między innymi z powodu Czarnego Czwartku – niespodziewanego porzucenia kotwicy na EUR/CHF przez Szwajcarski Bank Nardowody (15 stycznia 2015r.). Drugi kwarta roku bieżącego przyniósł co prawda brytyjskie referendum, jego efekt na rynkach nie był jednak tak dynamiczny jak Czarny Łabędź zafundowany przez SNB.

Źródło: XTB
Źródło: XTB

“W drugim kwartale 2016 roku byliśmy świadkami historycznego referendum w Wielkiej Brytanii, które rozpoczęło proces wyjścia tego kraju z Unii Europejskiej. Brexit był wydarzeniem monitorowanym na bieżąco przez cały świat. Dzięki podjętym przez rynki finansowe działaniom ostrożnościowym, zmienność na rynkach wywołana wynikami referendum nie powtórzyła scenariusza wydarzeń zaobserwowanych w styczniu ubiegłego roku.” – czytamy w dalszej części raportu XTB.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

  1. no ja też bym się wstrzymał z wyprzedawaniem akcji. Pierwsze pół roku było generalnie ciężkie na rynku dla większości, a xtb właśnie jeszcze ładowało pieniądze w reklamę i edukację. Myślę, że warto się wstrzymać przez jakiś czas i zobaczyć jak sytuacja dalej się rozwinie

  2. władowali sporo w akcje edukacyjne to trudno się dziwić, że raport nie jest rewelacyjny. nie sądzę jednak, aby nowych rachunków im od tego czasu nie przebyło. osobiście teraz był ich akcje kupił, bo jak dla mnie to chwilowe wahanie

  3. Hmm, moim zdaniem to wynika przede wszystkim z tych kampanii w które XTB wyrzuciło mnóstwo pieniędzy, gdyby nie to to ich zysk byłby dużo większy, więc specjalnie bym nie sprzedawał ich akcji, a najlepiej to chyba jednak teraz na dołku kupić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here