Naga Markets

Akcje w USA mocno potanieją, zanim nadejdzie recesja, ostrzega Ray DalioLegendarny inwestor Ray Dalio twierdzi, że amerykańska giełda ma jeszcze do przebycia długą drogę na południe, zanim uderzy recesja.

Fed zdecydowanie jastrzębi, cierpią akcje w USA

Rezerwa Federalna w środę podniosła stopę procentową o 75 pb. Wydarzenie to nie przeszło bez echa również na rynku akcyjnym. Podwyżki stóp procentowych ograniczają zdolność firm do finansowania swojej działalności przez kredyt, co sprawia, że spodziewane są mniejsze przyszłe zyski. To oczywiście niedźwiedzi sygnał dla inwestorów giełdowych.Oprócz tego, inflacja pozostaje wysoka, nawet pomimo kilku podwyżek stóp procentowych. Ekonomiści twierdzą, że to nie kwestia tego, czy recesja nastąpi, ale raczej kiedy. W gruncie rzeczy, techniczna recesja (dwa kwartały ujemnego wzrostu z rzędu) już została zanotowana w USA w tym roku.

Nadchodzi recesja, ale najpierw giełda w USA mocno spadnie, prognozuje Dalio

W związku z wydarzeniami na froncie monetarnym, legendarny inwestor i prezes Bridgewater Associates, Ray Dalio, powiedział, że Fed prawdopodobnie nadal będzie zacieśniać politykę pieniężną, dopóki wysokie ceny nie spadną, bez względu na gospodarcze konsekwencje. W rezultacie, jego zdaniem recesja jest prawdopodobna w ciągu najbliższego roku.

Zobacz również: Interwencja BoJ nie powstrzyma rajdu USD/JPY, wieści Credit Suisse

Zaczynamy widzieć wszystkie klasyczne wczesne znaki recesji. – powiedział Dalio. – Te oznaki to kurczenie się sektorów mieszkaniowego i motoryzacyjnego, które są pierwszymi branżami, na które wpływają wyższe stopy procentowe Fedu.

– Podwyżki już znacznie spowolniły wzrost gospodarczy w USA. – dodał Dalio. – Jesteśmy w tej chwili bardzo blisko roku zerowego wzrostu. Myślę, że będzie gorzej w 2023, a następnie 2024 roku, co ma wpływ na wybory.

XTB
Akcje w USA mocno potanieją, zanim nadejdzie recesja, ostrzega Ray Dalio
Notowania indeksu S&P 500. Źródło: tradingview.com

Dalio nie po raz pierwszy bije na alarm w sprawie zbliżających się kłopotów gospodarczych. Już w czerwcu przekonywał, że “miękkie lądowanie” jest poza zasięgiem Fedu, nawet gdy jego fundusz Bridgewater pokonał rynek niedźwiedzia w pierwszej połowie tego roku, zapewniając inwestorom 32% zwrotu, podczas gdy inne fundusze miały problemy z wykręceniem dodatniej stopy zwrotu.

fpmarkets

W zeszłym miesiącu przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell, powiedział, że bank centralny nie zatrzyma się przed niczym, dopóki inflacja nie zostanie opanowana, nawet jeśli oznacza to “pewien ból dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw”.

– Musimy mieć inflację za sobą. Chciałbym, aby istniał bezbolesny sposób, aby to zrobić. Jednak takiego nie ma. – grzmiał z trybuny Powell.

– Ten ból będzie bardzo dotkliwie odczuwalny w ciągu najbliższych kilku lat. – skomentował Dalio. – Fed zawsze ma kompromis między siłą gospodarczą a inflacją. Z inflacją na celowniku Fed będzie wytyczał kurs, aż “ból gospodarczy” zostanie uznany za bardziej dotkliwy niż inflacja. Wtedy bank zacznie ograniczać podwyżki stóp. Zatem teraz gramy w grę o nazwie: “kiedy to się stanie?”.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here