Naga MarketsAkcje Tesli w górę dzięki dołączeniu do S&P 500. To sygnał bessy, twierdzą eksperciAkcje Tesla Inc. wystrzeliły w środę w górę aż o ponad 8% wskutek informacji o włączeniu spółki w skład komponentów S&P 500. Jednak sukces firmy Elona Muska przez wielu rynkowych ekspertów postrzegany jest jako potencjalny początek bessy.

  • Tesla jest obecnie spółką o 11. największej kapitalizacji rynkowej na amerykańskiej giełdzie
  • Kurs akcji spółki od początku roku wzrósł o ponad 427%
  • 21 grudnia 2020 roku Tesla dołączy do S&P 500

Akcje Tesli w górę o ponad 8%

Kurs akcji Tesla Inc. otworzył wczorajsze notowania aż 12,76% wyżej na 460,17 dol., jednak w dalszej części sesji przewaga strony podażowej, chcącej zrealizować zyski, zepchnęła notowania spółki Elona Muska w dół.

Akcje Tesli w górę dzięki dołączeniu do S&P 500. To sygnał bessy, twierdzą eksperci
Notowania Tesla Inc. Źródło: tradingview.com

To także oznacza imponującą zwyżkę kursu akcji Tesli, o aż 8,21% na zamknięciu wtorkowej sesji na poziomie 441,61 dol.

Taki wystrzał notowań w górę jest rezultatem informacji o dołączeniu spółki w szereg komponentów S&P 500 opublikowanej po poniedziałkowej sesji. Indeks ten zrzesza grupę 505 największych notowanych amerykańskich spółek i jest kolejnym kamieniem milowym na drodze rozwoju producenta samochodów elektrycznych.

fpmarkets

Tesla już po II kw. 2020 r. spełniła wszystkie wymagania dotyczące wliczenia jej notowań do komponentów S&P 500 po zagwarantowaniu czwartego z kolei kwartału zakończonego zyskiem netto. Komitet S&P 500 pominął jednak spółkę w rebalansowaniu składu benchmarku we wrześniu. Spółka Elona Muska również zakończyła III kw. 2020 r. z dodatnim zyskiem netto i tym razem została zaakceptowana do składy indeksu. Oficjalnie Tesla dołączy do benchmarku 21 grudnia 2020 roku.

S&P 500 u progu krachu?

Budzi to pewne obawy części inwestorów, którzy w pamięci mają dwa ostatnie duże krachy giełdowe z ostatnich 20 lat. Przywołać można choćby przykład Yahoo Inc., dynamicznie rozwijającej się spółki internetowej, która w grudniu 1999 roku szturmem wkroczyła do grona 500 największych spółek na amerykańskim parkiecie.

Akcje Tesli w górę dzięki dołączeniu do S&P 500. To sygnał bessy, twierdzą eksperci
Notowania S&P 500 na przestrzeni ostatnich 20 lat. Źródło: tradingview.com

Zaledwie 4 miesiące później pękła słynna bańka dot-com, posyłając indeks S&P 500 w dół o łącznie ponad 50% w przeciągu kolejnych 30 miesięcy. Amerykański rynek potrzebował wtedy aż 5 lat na odzyskanie tych strat.

Zobacz również: Trading mobilny: kurs funta, notowania ropy oraz akcje Tesli na platformie Capital.com

Podobnym przykładem może być włączenie w skład indeksu spółek związanych z rynkiem nieruchomości w połowie pierwszej dekady nowego millenium. Firmy takie jak CRBE Group Inc., Boston Properties Inc. Kimco Realty Corp. wybijały kolejne rekordowe szczyty po czym doznały gigantycznego załamania kursów wskutek kryzysu rynku nieruchomości, który przerodził się w globalny kryzys finansowy.

Akcje Tesli w górę dzięki dołączeniu do S&P 500. To sygnał bessy, twierdzą eksperci
Notowania CBRE Group. Źródło: tradingview.com

Wskaźnik CAPE, nazywany także P/E Shillera, wskazuje na znaczne przewartościowanie indeksu S&P 500 z uwagi na jego obecną wysoką wartość wynoszącą 32,91 pkt. To znacznie więcej niż okolice 27 pkt. z 2008 roku, ale jednocześnie znacznie mniej niż rekordowe 44,19 pkt. z grudnia 1999 roku, czyli szczytu bańki internetowej.

Akcje Tesli w górę dzięki dołączeniu do S&P 500. To sygnał bessy, twierdzą eksperci
Shiller PE dla S&P 500. Źródło: multpl.com

Rodzi to obawy o możliwe pęknięcie amerykańskiego rynku szczególnie biorąc pod uwagę trudną globalną sytuację gospodarczą.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here