Naga MarketsAkcje Tesli spadają o 15%. Historyczny rajd zaciąga hamulec?Po imponującym rajdzie akcji Tesli, który obserwowaliśmy od marca, ceny akcji spółki weszły w korektę. We wtorek amerykański producent samochodów stracił 4,67%, a w środę kolejne 5,83%. Zmiana spowodowana była sprzedażą części akcji przez największego udziałowca firmy.

  • Fundusz Baillie Gifford zmniejszył swój udział w Tesli do mniej niż 5%.
  • Decyzja podyktowana była zbyt dużym udziałem udziałem akcji firmy Elona Muska w portfelach klientów.
  • Sprzedane akcje brytyjskiego funduszu były warte ponad 9 miliardów dolarów.

Tesla: Gwałtowny wzrost cen wartości amerykańskiego giganta

W ciągu całego 2020 roku przedsiębiorstwo kierowane przez Elona Muska zwiększyło swoją kapitalizację rynkową o 434,71%, a majątek prezesa firmy przekroczył 100 miliardów dolarów.

Największy zewnętrzny udziałowiec Tesli, fundusz Baillie Gifford, zmniejszył ilość posiadanych przez siebie akcji kalifornijskiego producenta. Udział funduszu z Edynburga spadł z 6,32% do 4,25%. Przedstawiciele Baillie Gifford zapewnili jednak, że nadal wspierają wysiłki spółki we wprowadzaniu innowacji na rynek samochodowy.

Zobacz również: UK bez podwyżki podatków, pomimo rekordowego długu 2 bln funtów

Według brytyjskiego funduszu, decyzja o sprzedaży akcji była podyktowana zbyt dużym udziałem Tesli w portfolio – przekroczył on 10% i wynosił 13,2%.

Fundusz nie traci wiary w Teslę

Znaczny wzrost kursu akcji Tesli oznacza, że musieliśmy zmniejszyć swój pakiet akcji, aby odzwierciedlić wytyczne dotyczące koncentracji, które ograniczają wagę pojedynczego waloru w portfelach klientów. Zamierzamy jednak pozostać znaczącymi akcjonariuszami na wiele lat. Pozostajemy bardzo optymistycznie nastawieni do przyszłości spółki. Tesla nie ma już trudności z pozyskiwaniem kapitału na dużą skalę ze źródeł zewnętrznych, ale w przypadku poważnych spadków kursu akcji z zadowoleniem przyjęlibyśmy możliwość ponownego zwiększenia udziału w spółce. – czytamy w oświadczeniu Baillie Gifford.

Na początku środowej sesji amerykańskiej giełdy, akcje Tesli traciły w pewnym momencie 14,7%, a ich cena spadła do 405,12 dolarów. Ostatecznie spółka zakończyła dzień tracąc 5,38% i osiągając cenę 447,37 dolarów za akcję. Przed czwartkowym wprowadzeniem na rynek notowania osuwają się o kolejne 4% spadając do poziomu 429 dolarów.

Wykres przedstawiający zmianę ceny akcji Tesli w ciągu 5 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here