Naga MarketsAkcje Tesli o 13% w górę w tym tygodniu. Toyota wierzy w pokonanie firmy MuskaAkcje Tesli od początku roku wzrosły już o ponad 423%, wskutek czego spółka posiada największą kapitalizację rynkową spośród wszystkich producentów samochodów na całym świecie. Jednak ten fakt nie przestraszył szefa Toyoty, który wierzy w sukces swojej firmy nad Teslą na rynku samochodów elektrycznych w długim terminie.

  • Wartość rynkowa Toyoty to obecnie około 220 mld dol.
  • Tymczasem Tesla ma obecnie kapitalizację na poziomie 415 mld dol.
  • Spółka Elona Muska w III kw. 2020 r. osiągnęła rekordową sprzedaż samochodów własnej marki na poziomie 139,3 tys. pojazdów

Akcje Tesli już o 13% w górę w tym tygodniu

Kurs akcji Tesli w tym tygodniu zyskał już łącznie aż 12,90%, ponownie wybijając ponad opór na 430 dol. Choć w środę akcje potaniały o 0,69%, to w czwartek nastąpiło solidne odbicie, które wyniosło kurs w górę aż o 4,06% i na zamknięciu kurs zatrzymał się na 438,09 dol.

Akcje Tesli o 13% w górę w tym tygodniu. Toyota wierzy w pokonanie firmy Muska
Notowania Tesla Inc. Źródło: tradingview.com

Olbrzymia moda na Teslę i ambitne plany amerykańskiej spółki nie robią jednak przesadnego wrażenia na prezesie Toyoty, który twierdzi, że to właśnie japońska firma w długim terminie odniesie większy sukces w segmencie samochodów elektrycznych niż spółka Elona Muska.

Pomimo faktu, że Toyota Motor Corp. ma obecnie niemal dwa razy mniejszą kapitalizację rynkową, Akio Toyoda, szef Toyoty, podkreślił, że to właśnie zarządzana przez niego firma ma lepsze zaplecze do tego, aby zaoferować szeroką ofertę wydajnych energetycznie pojazdów.

Szef Toyoty zwrócił uwagę na to, że Toyota już od pewnego czasu produkuje hybrydową Prius, a także opartą na ogniwach wodorowych Mirai. Choć na ten moment Toyota jest nieco w tyle jeśli chodzi o modele elektryczne, to spółka ma ambitne plany także w tym zakresie.

– Kompletnie przegraliśmy jeśli chodzi o naszą wycenę przez rynek giełdowy, ale nie stoimy w miejscu. – stwierdził Toyoda.

– Warunki energetyczne różnią się na całym świecie, jednak sądzę, że to my zostaniemy najczęściej wybieraną marką w przyszłości z uwagi, że oferujemy wiele opcji jeśli chodzi o elektryfikację samochodów. – dodał.

Zobacz również: Akcje CD Projekt wrzuciły wyższy bieg. Test 400 zł już wkrótce?

Toyota poinformowała w piątek o podwojeniu swoich prognoz związanych z zyskami operacyjnymi w związku ze wzrostem popytu na samochody marki w Chinach. Szczególnie dobrze sprzedawały się pojazdy elektryczne oraz Lexusy.

Chińska gospodarka w ostatnim kwartale miała się dobrze, wzrastając o 4,9% w III kw. 2020 r., czyli więcej niż 3,2% w II kw. 2020 r. Miało to przełożenie także na wzrost sprzedaży w sektorze samochodowym, która stopniowo wzrastała przez ostatnie sześć miesięcy. We wrześniu liczba sprzedanych samochodów wzrosła o aż 12,8%.

W związku z poprawą na chińskim rynku oraz biorąc pod uwagę wzrost zysku w poprzednim kwartale, Toyota spodziewa się, że w roku fiskalnym kończącym się w marcu 2021 roku uzyska zysk operacyjny na poziomie 1,3 bln jenów (12,6 mld dol.), czyli ponad dwa razy więcej niż 0,5 bln jenów zapowiadane wcześniej.

Przedstawiciele Toyoty przewidują także niesamowity rozwój branży samochodów elektrycznych spodziewając się, że globalna sprzedaż tych pojazdów może wynieść 5,5 mln sztuk już w 2025 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here