Naga MarketsAkcje Tesli na nowych maksimach. Rekordowa kapitalizacja powyżej 500 mld dol.Akcje Tesla Inc. wspięły się na kolejne rekordowe maksima, dzięki czemu spółka pokonała niesamowitą barierę 500 mld dol. wartości rynkowej. Utwierdza to Teslę na pozycji zdecydowanego lidera wśród producentów samochodów osobowych pod względem kapitalizacji.

  • Dzięki wzrostowi wartości rynkowej Tesli, Elon Musk stał się drugim najbogatszym człowiekiem na świecie
  • Od początku roku, akcje Tesli podrożały już o ponad 563%
  • Natomiast od dołka z 18 marca wywołanego pandemią, gdy akcje potaniały do 72,24 dol. (z uwzględnieniem splitu), kurs wystrzelił w górę o ponad 668%

Tesla: akcje w górę o ponad 35% w 6 sesji

Kurs akcji Tesla Inc. wystrzelił we wtorkowej sesji w górę o 6,43% i dobił do 555,38 dol. To kontynuacja zwyżki, która łącznie w przeciągu ostatnich sześciu sesji wyniosła notowania spółki w górę aż o 35,81%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Akcje Tesli na nowych maksimach. Rekordowa kapitalizacja powyżej 500 mld dol.
Notowania Tesla Inc. na NASDAQ. Źródło: tradingview.com

Za takim gwałtownym rajdem akcji Tesli stoi informacja o włączeniu spółki w szereg komponentów S&P 500. Opublikowana w zeszły poniedziałek informacja wywołała euforię wśród inwestorów, bowiem dołączenie do benchmarku oznacza nie tylko wzrost prestiżu i ugruntowanie marki jako czołowego amerykańskiego producenta samochodów, ale także napływ kapitału instytucjonalnego.

Gdy Tesla wejdzie w skład indeksu w dniu 21 grudnia tego roku, rzesza menedżerów pasywnych funduszy śledzących zachowanie S&P 500 będzie zmuszona do zakupu akcji Tesli. Mowa tutaj o zakupach o wartości nawet 50 mld dol.

Zobacz również: Elon Musk dzięki Tesli drugim najbogatszym człowiekiem na świecie. Wyprzedził Billa Gatesa

Goldman Sachs szacuje, że dołączenie Tesli do benchmarku będzie wiązało się także ze złożeniem zleceń kupna przez menedżerów aktywnych funduszy o wartości ponad 8 mld dol. (teraz już zapewne znacznie więcej – to informacja sprzed kilku dni, gdy kurs był niżej).

fpmarkets

Natomiast wzrost kursu akcji Tesli oznacza, że spółka z impetem przekroczyła już 500 mld dol. kapitalizacji i po wtorkowej sesji odczyt tego wskaźnika wynosił 526,44 mld dol., co utwierdziło spółkę Elona Muska na pozycji lidera w rankingu producentów samochodów o największej wartości rynkowej.

Akcje Tesli na nowych maksimach. Rekordowa kapitalizacja powyżej 500 mld dol.
Ranking kapitalizacji rynkowej największych producentów samochodów na świecie. Źródło: Brandon’s EV Stats

526,44 mld dol. Tesli to więcej niż pięć kolejnych koncernów w rankingu razem wziętych (Toyota, Volkswagen, NIO, Daimler oraz BYD). Stawia to Teslę także na siódmej pozycji w grupie największych spółek amerykańskiej giełdy, tuż za molochem Warrena Buffetta, Berkshire Hathaway.

Jeden z najbardziej znanych analityków zajmujących się wyceną akcji Tesli, Dan Ives z Wedbush, zwrócił uwagę na jeszcze jeden czynnik, który wspiera wzrost akcji Tesli:

– Jednym z kluczowych kwestii związanych z planami Bidena będzie wspieranie czystej energii i zeroemisyjnych pojazdów w nadziei na przyspieszenie rozwoju elektrycznych samochodów i stref ładowania do 2030 roku. – zauważył Dan Ives.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here