Naga Markets
Elon Musk, prezes Tesli

Akcje Tesla Inc. w środę podrożały o ponad 7,8% do 183,20 dol. pomimo obaw o nasilenie pandemii w Chinach, kluczowym rynku dla spółki. Powodem jest zmiana rekomendacji przez bank inwestycyjny Citi.

Akcje Tesla, Inc. z nową rekomendacją Citi

Analitycy Citi podwyższyli rekomendowaną ceną za akcje Tesli ze “sprzedaj” do “trzymaj”. Ich zdaniem, reakcja inwestorów była paniczna i to jest przyczyna spadku kapitalizacja spółki do okolic 600 mld dol. Według Citi, Tesla stoi przed szansą skorzystania z ustawy o redukcji inflacji w USA.





– Uważamy, że pogorszenie sytuacji w ciągu roku zrównoważyło krótkoterminowy stosunek zysku do ryzyka. – stwierdzili analitycy Citi.

– Aby stać się bykiem wobec Tesli, chcielibyśmy zyskać dodatkowe zaufanie do średniej ceny sprzedaży czy marży brutto (w tym poprze śledzenie krótkoterminowych punktów danych w Chinach i Europie) oraz postępów jeśli chodzi FSD (full self-driving). – dodali.

FSD to oferowany przez Teslę moduł autonomicznej i niezależnej jazdy. W USA moduł ten kosztuje obecnie 15 tys. dol. przy płatności z góry lub 199 dol. miesięcznie na zasadzie subskrypcji. Firma niestety nie podaje, jaki procent użytkowników wybiera tę opcję, ani ilu kończy subskrypcję, co jest sporą niewiadomą dla inwestorów, na co zwrócili uwagę analitycy Citi.

Akcje Tesla wystrzeliły! Nowa rekomendacja Citi, a Morgan Stanley zaleca kupno
Kurs akcji Tesla Inc. Źródło: tradingview.com

Jednak trudno uznać, że FSD jest w pełni autonomiczny. Kierowcy korzystający z systemów niezależnej jazdy w samochodach Tesli, jak np. Autopilot czy FSD muszą pozostać uważni, trzymać ręce na kierownicy i być gotowi do przejęcia prowadzenia pojazdu przez cały czas.

Tesla z fabryką w Korei Południowej

Musk rozmawiał w środę z prezydentem Korei Południowej, Yoon Suk-yeol, i wyraził optymizm, że nowa fabryka Tesli zostanie w końcu otwarta w tym azjatyckim kraju.

Część spadków akcji Tesli w ostatnich tygodniach nastąpiły po masowej sprzedaży walorów przez Muska, który upłynnia je częściowo, aby sfinansować transakcję z Twitterem. Na początku tego miesiąca, Musk sprzedał kolejne akcje o wartości 3,95 mld dol.: Akcje Tesla Inc. runęły, są najtańsze od 2 lat. Elon Musk sypie kolejnymi pakietami

XTB

Niektórzy analitycy i inwestorzy Tesli martwią się o potencjalny wpływ sytuacji związanej z Twitterem na firmę produkującą samochody elektryczne.

– Sytuacja na Twitterze może zaszkodzić popytowi konsumenckiemu na Teslę, a także transakcjom handlowym, relacjom rządowym i wsparciu rynków kapitałowych. – zaznaczył Adam Jonas, analityk Morgan Stanley. Bank nadal zaleca kupowanie akcji Tesli i ma cenę docelową na poziomie 330 dol.

Autor poleca również:



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>






Poprzedni artykułSam Bankman-Fried. Jest mu „bardzo przykro” z powodu upadku giełdy FTX
Następny artykułBitcoiny związane z Mt.Gox zostały poruszone po 7 latach
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here