Naga MarketsAkcje Ten Square Games w górę o 126% w tym roku. Livechat i Echo Investment w gronie liderówPortal Investing.com przygotował raport podsumowujący 2019 rok na GPW, wyróżniając “wielkich wygranych… którymi nikt się nie interesował”, czyli spółki, które okazały się silnie rentowne, nie spotkały się jednak z większym zainteresowaniem Czytelników Investing.com. Wśród nich znalazły się akcje Ten Square Games zyskujące 126%, Livechat Software z zyskiem 60%, Echo Investment, Wirtualna Polska oraz Comarch, których aprecjacja sięgała od 29 do 43% w skali roku (od 2 grudnia 2018). Nie zabrakło też miejsca na podsumowanie przegranych – w 2019 najsilniej traciły akcje JSW (71%), Alior Banku (47%) oraz CCC (44%).


GPW: Poznaj wygranych i przegranych 2019 roku

Źródło: Investing.com

Podczas gdy na światowym rynku akcji trwa hossa, a indeksy giełdowe regionu rosną, nasz polski WIG20 pogrążony jest w marazmie i już chyba nikt nie wierzy w to, że kiedyś zacznie przynosić zyski. Polacy od giełdy trzymają się z daleka, spoglądając na nią, jak na czarną dziurę, która jedynie pochłania kolejne środki. Nie oznacza to, że nie inwestują… niemniej w centrum naszego zainteresowania znajduje się rynek walut. Na żadnej z 32 edycji strony Investing.com waluty nie cieszą się takim zainteresowaniem jak w Polsce. Polacy waluty liczą, konwertują, kupują, sprzedają. A co z akcjami i towarami? Czy naprawdę na warszawskiej giełdzie nie ma ani jednej spółki, która byłaby warta naszych pieniędzy i naszego zainteresowania?

Wbrew pozorom na GPW są takie spółki, które przynoszą krocie i którymi o dziwo prawie nikt się nie interesuje. W 2019 roku znaleziono 11 aktywów, o rentowności na poziomie 10 – 130 procent, które zupełnie nie cieszyły się zainteresowaniem użytkowników Investing.com Polska.

Oto niektóre z nich:

Ten Square Games SA   

Branża gier w Polsce wciąż świeci tryumfy, w związku z czym spektakularne sukcesy ich producentów nie dziwią już nikogo. W chwili pisania tego artykułu, akcje spółki Ten Square Games SA powiększyły swoją wartość aż o 126,25% (!!!), głównie za sprawą przychodów marketingowych wygenerowanych przez grę „Fishing Clash”. Firma wciąż pracuje nad nowymi projektami i zdaje się, że najlepsze może mieć jeszcze przed sobą.

LiveChat Software SA

LiveChat Software SA jest producentem narzędzia do obsługi klientów na stronach internetowych małych i dużych firm. Z rozwiązań spółki korzystają między innymi: Bosch, ING, Kaspersky Lab, Philips, Samsung a nawet UNICEF. Przychody firmy rosną szybciej od klientów, głównie ze względu na migracje klientów na wyższe plany abonamentowe.

Echo Investment

Echo Investment jest największą firmą deweloperską w Polsce, realizującą inwestycje w trzech sektorach rynku nieruchomości: mieszkaniowym, handlowym i biurowym. Na GPW notowana jest od 1999 roku. Firma jako jedna z niewielu wypłaca swoim akcjonariuszom dywidendę na poziomie 10,5% (dywidenda w 2019 roku) i cieszy się stabilną sytuacją finansową i niskim zadłużeniem. Spółka w tym roku osiągnęła bardzo dobre wyniki i posiada ambitne plany inwestycyjne.

Wirtualna Polska

Wirtualna Polska weszła na giełdę ponad 4 lata temu i jej kapitalizacja nie przekraczała wówczas 1 mld złotych. Przy obecnych cenach akcji firma warta jest na giełdzie nawet 2 mld złotych. Tylko w tym roku jej akcje wzrosły blisko 30 procent i w swoim szczytowym momencie plasowały się na poziomie 69 złotych za sztukę. Skąd tak duże zainteresowanie inwestorów akcjami Wirtualnej Polski? Jest to głównie zasługa rosnących zysków operacyjnych EBITA i świetnego rynku reklamy, który Wirtualna Polska potrafi dobrze wykorzystać.

Comarch

Ta spółka obecna jest na warszawskiej giełdzie od 20 lat i choć miała swoje wzloty i upadki, ostatni rok był dla niej całkiem dobry, zyskując na początku grudnia (czyli w momencie pisania tego artykułu) około 30% wartości w skali roku. Na sukces firmy wpływ miał zdecydowany wzrost przychodów ze sprzedaży zagranicznej, osiągnięty dzięki zwiększonej sprzedaży rozwiązań IT dla sektora usług w krajach europejskich i w Azji. Nawet gdyby sytuacja makroekonomiczna w Polsce i na świecie miała ulec zmianie, sytuacja spółki jest bardzo dobra, co zachęca inwestorów do zakupu jej akcji.

Wyżej wymienione spółki to zaledwie pięć wspaniałych możliwości inwestycyjnych, które przyniósł 2019 rok, niemniej lista jest dłuższa i można skonsultować ją na wykresie, który zaprezentowano w infografice.

Źródło: Raport Investing.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs euro do złotego będzie dalej spadał, EURPLN wkrótce po 4,22 zł?
Następny artykułPPK jak dotąd nie zachwyciły pracowników. Rząd zawiedziony
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here