whitebit

unimotKurs akcji Unimot S.A. po przeszło pięciu miesiącach notorycznych wzrostów, dziś notuje spory spadek. Strata wyniosła przeszło 9%, przez co koszt jednego udziałowego papieru wartościowego tego przedsiębiorstwa waha się w okolicach 125 złotych. Obserwowana sytuacja jest najprawdopodobniej spowodowana tym, że szacunkowe wyniki finansowe firmy za IV kwartał 2023 roku, są znacznie gorsze od tych osiągniętych w analogicznym okresie w roku 2022.

Cena akcji Unimot spadła o 9%

Notowania Unimot S.A. przez ostatnie ponad pięć miesięcy, począwszy od 22 sierpnia, pozostawały w wyraźnym trendzie wzrostowym. Akcje podrożały wówczas o niemal 57%. Zwyżka została jednak przerwana przez dzisiejszą, bardzo wyraźną korektę kursu.Już przed rozpoczęciem poniedziałkowych notowań, można było zauważyć lukę wzrostową, która wyniosła blisko 2%. Podczas samej sesji przecena powiększyła się o następne prawie 8%, co sprawiło, że dzisiaj kurs doświadcza łącznie deprecjacji rzędu niemal 9%.

Jeżeli chodzi o przyszłość notowań, to spadek przekroczył już jedno wsparcie, to na pułapie 132,8 zł. Dlatego teraz można przypuszczać, że przeceny mogą najszybciej zatrzymać się na następnej linii wsparcia, zlokalizowanej na poziomie 121,8 zł. Wobec obecnego kursu można więc przewidywać zniżkę o jeszcze blisko 3%.

Tak gwałtowne zachowanie kursu w poniedziałkowe przedpołudnie jest spowodowane najpewniej niezadowalającymi inwestorów, szacunkowymi wynikami finansowymi za IV kwartał 2023 roku.

Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Dalsza część artykułu pod filmem
Szacunkowe wyniki za IV kwartał 2023 roku

Przedsiębiorstwo Unimot S.A. podało do publicznej wiadomości szacunkowe skonsolidowane wyniki finansowe za IV kwartał 2023 roku. Według wstępnych danych przychody wyniosły 2 170,4 mln zł, natomiast skonsolidowany zysk EBIDTA 41 mln zł.

EBIDTA został skorygowany o zdarzenia jednorazowe, uzasadnione przesunięcia w czasie kosztów i przychodów oraz szacunkową wycenę zapasu obowiązkowego paliw płynnych i gazowych.

Dla porównania w analogicznym okresie w roku 2022 przychody wyniosły 3 682 mln zł, natomiast skonsolidowany zysk EBIDTA osiągnął pułap 233,9 mln zł.

Generalnie więc trzeba by stwierdzić, że wyniki finansowe pogorszyły się w stosunku rok do roku. Jednak należy wziąć pod uwagę fakt, że krajowy kurs oleju napędowego był przez większość branego pod uwagę okresu znacznie poniżej kursu światowego, co przyczyniło się do ograniczenia obrotu tym zasobem na rodzimym rynku.

O spółce

Unimot SA to polska spółka notowana na warszawskiej giełdzie, która zajmuje się dystrybucją paliw płynnych, olejów smarowych oraz gazów technicznych. Firma działa na rynku od ponad 20 lat i posiada sieć ponad 130 stacji paliw w całym kraju.

Unimot oferuje również swoim klientom usługi magazynowania paliw oraz logistyki transportu. Spółka inwestuje w rozwój swojej sieci stacji, modernizację istniejących obiektów oraz w rozwój nowych produktów i usług.

W 2020 roku Unimot uruchomił pierwszą w Polsce stację paliw z wodorowymi elektrolizerami, co stanowi duży krok w kierunku zrównoważonego rozwoju oraz redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Autor poleca również:Zapisz się do newslettera Comparic.pl >>Conotoxia


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. Obserwuj nas >>
  • Powiązane zagadnienia:
Zajmuje się rynkiem akcji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Zaangażowany w szereg projektów, student Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Pasjonuje się dziennikarstwem. Godzinami może dyskutować o rynku kapitałowym i transakcjach na Giełdzie Papierów Wartościowych. Wielokrotny uczestnik Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej, którą zawsze kończył z dobrym wynikiem. Pełen ambicji nieustannie chce poszerzać swoje doświadczenie i kompetencje w szerokim wachlarzu zainteresowań poprzez doskonałą organizację czasu.