Logo PKN OrlenKurs akcji spółki PKN Orlen, największego w Polsce koncernu naftowego, spadał podczas sesji z minionego piątku o około 3,40%. Akcje taniały o 3,22 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 91 zł. Jest to słaby wynik na tle tracącego w miniony piątek 1,45% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 91,42 zł. Była to sesja podtrzymująca ostatnie spadki. W sumie od końca lipca spółka traci ponad 10%.


Akcje PKN Orlen w kanale wzrostowym

Notowania spółki radzą sobie ostatnio słabo, chociaż na tyle słabości szerokiego rynku przecena Orlenu nie jest szokująca. Wcześniej doszło do wybicia poziomu okolic 97 zł. Na wykresie widać, że był to poziom jednego z poprzednich wierzchołków i to wybicie wiązało się ze sporymi nadziejami na zmianę trendu na wzrostowy. Tak się jednak nie stało, mimo że cena po niewielkiej korekcie ponownie reagowała na tym poziomie. Doszło jednak do jego przełamania i dalszych spadków. Obecnie widać więc, że szersza struktura tegoroczna nadal wskazuje na tendencję spadkową. Cena od połowy maja porusza się w kanale wzrostowym i niebawem powinniśmy testować jego dolną krawędź. Jeżeli nie pojawi się odbicie i doszłoby do przełamania w dół, pojawi się ryzyko zejścia na tegoroczne minima, a wybicie dołem z takiej informacji może skutkować kontynuację trendu spadkowego. Niebawem więc przy poziomie 90 zł, powinno rozstrzygnąć się jaki będzie kierunek notowań w najbliższym okresie.

pkn orlen 12.08.2019
Kurs akcji PKN Orlen 12.08.2019, źródło: xStation 5

Decyzja Komisji Europejskie w sprawie fuzji dopiero 22 stycznia 2020 roku

Podczas sesji z ubiegłego piątku spółka poinformowała o tym, że Komisja Europejska wydłużyła o 20 dni roboczych, a więc do 22 Stycznia 2020 roku termin, w którym ma zapaść ostateczna decyzja z w sprawie planowanego połączenia Orlenu z grupą Lotos. W ubiegłą środę Komisja wszczęła szczegółowe postępowanie wyjaśniające w tej sprawie. Termin został wydłużony ze względu na złożoność procesu. Komisja obawia się, że fuzja obu firm może ograniczyć konkurencję w zakresie dostaw paliw na rynku polskim, a także w krajach sąsiadujących. Celem połączenia obu firm jest stworzenie znacznie silniejszego i mocniej zintegrowanego podmiotu, który będzie zdolny do lepszego konkurowania w wymiarze międzynarodowym. Będzie także odporny na wahania rynkowe oraz będzie miał lepszą pozycję negocjacyjną jeżeli chodzi o zakupy surowców.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here