Naga MarketsLogo PKN OrlenJak możemy przeczytać w raporcie: PKN Orlen odnotował 849 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. 2019 r. wobec 1042 mln zł zysku rok wcześniej.


Orlen zanotował w I kwartale 2019 roku spadek modelowej marży downstream o 1,4 USD/bbl (r/r). W tym czasie średni kurs PLN osłabił się względem EUR i USD. Dodatnia dynamika PKB odnotowana we wszystkich czterech krajach, w których koncern prowadzi swoją główną działalność, przełożyła się na wzrost konsumpcji oleju napędowego na tych rynkach. Z kolei konsumpcja benzyny wzrosła w Polsce i Czechach przy jednoczesnym utrzymaniu się na stabilnym poziomie na Litwie i spadku w Niemczech.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jak powiedział w komunikacie prezes spółki – Daniel Obajtek: “Dobre wyniki sprzedaży i wysoki poziom przychodów to m.in. efekt wdrożenia efektywnych procesów zarządczych i operacyjnych, a także racjonalizacji wydatków. Wszystkim podejmowanym przez nas działaniom biznesowym musi przyświecać jeden cel: rozwój i budowanie wartości Orlenu we wszystkich obszarach działalności. Mamy powody do satysfakcji nie tylko z dobrych wyników finansowych, ale tempa prac związanych z przygotowaniem do ważnych inwestycji w całej grupie kapitałowej. Szczególne znaczenie mają działania związane z dywersyfikacją dostaw ropy. To wszystko powinno procentować w przyszłości”.

Zobacz także: Akcje Banku Handlowego (BHW) najniżej od początku roku

Inne dane z raportu spółki:

  • Zysk operacyjny wyniósł 996 mln zł wobec 1414 mln zł zysku rok wcześniej.
  • Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 25 246 mln zł w I kw. 2019 r. wobec 23 241 mln zł rok wcześniej.
  • W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2019 r. wyniósł 511 mln zł wobec 788 mln zł zysku rok wcześniej.

Ponadto PKN Orlen podał, że zredukował poziom zadłużenia netto o 0,5 mld zł (kw/kw) głównie w efekcie dodatnich wpływów z działalności operacyjnej w wysokości 1,2 mld zł, redukując jednocześnie poziom dźwigni finansowej do 13,9%, która znajduje się na bezpiecznym poziomie.

Kurs akcji PKN Orlen w dół

Akcje PKN Orlen wyraźnie tracą na początku sesji. Aktualnie jest to ruch na blisko – 3%. Jeżeli tendencja się utrzyma, to w średnim terminie niewykluczony jest nawet atak na poziom 92,60 zł, gdzie wypada równość z poprzednim ruchem spadkowym. O powrocie do wzrostów można myśleć dopiero w momencie pokonania oporu przy 103,60 zł.

Kurs akcji PKN Orlen

źródło: ISBnewsConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here