Naga Markets

PKN Orlen otwiera się najniżej od miesiąca. Rekordowe ceny ropy naftowej nie pomagają gigantowi z PłockaDzisiejsze notowania PKN Orlen rozpoczął od spadku do zaledwie 72,66 zł, dzięki czemu wycena spółki znalazła się najniżej od ponad miesiąca. W kolejnych minutach wycena płockiego giganta powróciła w rejon 74,46 zł (poprzednie zamkniecie), jednak warto wskazać, że pomimo mocnego wzrostu cen ropy naftowej kurs spółki nie notuje wyraźnego odbicia (jak miało to miejsce na jesieni).

Słabe otwarcie na akcjach PKN Orlen

W trakcie czwartkowego otwarcia akcje PKN Orlen otworzyły się z luką spadkową, notując korektę nawet do 72,66 zł kilka minut po otwarciu. Niedługo potem zaczęły jednak odrabiać straty, wracając w okolice poprzedniego zamknięcia, które wynosi 74,46 zł za walor. Warto jednak wskazać, że tuż po otwarciu Orlen wyceniany był najniżej od ponad miesiąca.Tłem do dzisiejszych ruchów na akcjach płockiego potentata jest m.in. skonsolidowany raport kwartalny i dane finansowe PKN Orlen za 4 kwartał 2021 wg. segmentów działalności.

PKN Orlen otwiera się najniżej od miesiąca. Droga ropa nie napędza płockiego giganta
Notowania PKN Orlen w latach 2021-2022. Źródło: Comparic.pl

Warto dodać, że w trakcie ostatnich dni na akcjach PKN Orlen widoczna była mocna przecena. Jeszcze w połowie stycznia spółka wyceniana była na ponad 82 zł, podczas gdy na koniec poniedziałkowej sesji (24 stycznia) było to już tylko 72,80 zł, wiec niemalże 10 zł mniej.

Dodać należy również, że w trakcie jesienniej zawieruchy na rynku surowcowym wycena Orlenu była w stanie przebić 90 zł na zamknięciu, a obecnie pomimo drożejące ropy (która to osiąga nowe roczne i wieloletnie maksima), spółka znajdowała się korekcie.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem

Spółka publikuje wyniki

PKN Orlen odnotował 3 177 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w IV kw. 2021 r. wobec 2 mln zł straty rok wcześniej, podała spółka w raporcie. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 41 165 mln zł w IV kw. 2021 r. wobec 23 175 mln zł rok wcześniej.

XTB

– Wynik netto: wzrost o 3,2 mld zł (r/r), w tym: wyższy wynik EBITDA LIFO o 1,5 mld zł, niższy odpis na aktywach o 0,9 mld zł, wyższy efekt LIFO o 1,4 mld zł, wyższa amortyzacja o (-) 0,2 mld zł, wyższy wynik na działalności finansowej o 0,4 mld zł oraz wyższy podatek dochodowy o (-) 0,8 mld zł. – czytamy w prezentacji wynikowej.

Spółka planuje ponieść 15,2 mld zł nakładów inwestycyjnych w 2022 roku, w tym 10,7 mld zł na rozwój, a 4,5 mld zł na utrzymanie, podał koncern. Plan na 2022 rok zakłada nakłady na rafinerię na poziomie 4,5 mld zł, na petrochemię 5,1 mld zł, na energetykę 3,9 mld zł, na detal 1 mld zł, a na wydobycie 0,3 mld zł, podano w prezentacji wynikowej.

Wynik EBITDA LIFO odnotował wzrost o 1,5 mld zł (r/r) w efekcie dodatniego wpływu makro, wyższych wolumenów sprzedaży, wyższych marż handlowych w hurcie i marż pozapaliwowych w detalu oraz wykorzystania historycznych warstw zapasów.

Powyższe dodatnie efekty zostały częściowo ograniczone ujemnym wpływem niższych marż paliwowych w detalu, wyższych kosztów ogólnych i kosztów pracy, wyższych kosztów rezerw na emisje CO2 oraz przeszacowania wartości zapasów do cen możliwych do uzyskania (NRV), wymieniono.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs franka prognozy | xtb kurs | kurs dolara nbp | giełda kghm | orange cena akcji | mercator giełda | notowania livechat |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here