Naga MarketsLogo PKN OrlenW trakcie piątkowej sesji inwestorów zaskoczyła zapowiedź planowanego przejęcia przez PKN Orlen spółki Energa. W momencie gdy akcje Orlenu traciły w kluczowym momencie sesji nawet 11% i testowały trzyletnie minima, Energa mogła liczyć na większy optymizm ze strony inwestorów. Więcej na temat obecnej sytuacji pomiędzy spółkami oraz tym co dzieje się na wykresach w najnowszym, Mikołajkowym wydaniu, programu Inside Solution One emitowanego na antenie Comparic24.tv w każdy piątek.


Akcje PKN Orlen silnie w dół po ogłoszeniu wezwania na akcje Grupy Energa

W czwartkowy wieczór PKN Orlen poinformował o wezwaniu na 100 procent akcji spółki Energa – przejęcie ma na celu dalszą realizację obecnej strategii podmiotu i jak przekonywał prezes PKN, Daniel Obajtek, „Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami konsekwentnie realizujemy priorytetowy  cel, jakim jest budowa silnego koncernu zdolnego do konkurowania na międzynarodowym rynku i odpornego na zmienne czynniki makroekonomiczne”.

W ramach wezwania PKN ORLEN ustalił cenę akcji Grupy ENERGA na 7 zł. Ogłoszone wezwanie zawiera warunki zawieszające. PKN ORLEN zobowiązuje się nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że zapisami w wezwaniu zostanie objęta liczba akcji uprawniających do wykonywania co najmniej 66% ogólnej liczby głosów. Rozpoczęcie przyjmowania zapisów na akcje nastąpi w dniu 31 stycznia 2020 roku, a zakończenie planowane jest na dzień 9 kwietnia 2020. W przypadku niespełnienia się do tego czasu któregokolwiek z warunków wezwania, Koncern może podjąć decyzje o przedłużeniu okresu składania zapisów.

W reakcji na informacje akcje PKN Orlen traciły w piątek ponad 11% spadając poniżej 78 złotych i testując trzyletnie minima. Na wykresie rysowała się spora luka spadkowa i chociaż po pierwszej fali deprecjacji notowania starają się odbijać, to nadal znajdują się poniżej tegorocznych dołków:

Akcje PKN Orlen silnie traciły
Akcje PKN Orlen silnie traciły

Jeżeli chodzi natomiast o notowania spółki Energa to te po środowym teście najwyższych poziomów od sierpnia, dynamiczniej osuwały, jednak po publikacji informacji powracały nad poziom 7 złotych czyli taki, po którym PKN Orlen zobowiązał się dokonać skupu waloru.

Więcej na temat decyzji PKN Orlen i dynamicznych spadków na antenie Comparic24.tv, gdzie rozmawiali ze sobą Tomasz Piwoński oraz Sebastian Król reprezentujący fundusz Solution One:

Jak zauważają prowadzący, silne spadki PKN Orlen przełożyły się również na deprecjację indeksu WIG20, który spadał chwilowo poniżej 2060 pkt. i testował minima z sierpnia. Notowania odrabiały część strat, w piątek benchmark traci jednak około 1% i znajduje się poniżej dołków październikowych wyznaczanych w okolicach 2080 pkt.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here