Naga MarketsAkcje PKN Orlen i Lotos silnie w dół podczas pandemii. „Holding PIS” traci na GPW
Premier RP, Mateusz Morawiecki

Ostatni rok drugiej dekady XXI wieku roku od początku nie był dobry dla spółek Skarbu Państwa. Jeszcze przed dotarciem kronawirusa do Polski, ceny akcji państwowych spółek pikowały w dół. Ich ceny w kolejnych miesiącach powoli rosły, ale restrykcje spowodowane pandemią poważnie zaszkodziły zyskom firm kierowanych przez państwo.

  • Zysk spółek kontrolowanych przez państwo spadł o 99% rok do roku.
  • Największe straty odnotowały PKN Orlen i Grupa Lotos.
  • Idea Bank wypracował najlepszą poprawę wyniku rok do roku wśród spółek prywatnych – 85 milionów złotych. 

Koronawirus uderzył najmocniej w sektor paliwowy

Jak wylicza Business Insider Polska, w pierwszym kwartale tego roku 21 państwowych przedsiębiorstw zarobiło 49 milionów netto, w porównaniu do prawie 5 miliardowej straty w czwartym kwartale 2019 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeszcze gorzej wynik ten wygląda, kiedy porównamy go do roku poprzedniego, kiedy to ta sama grupa spółek odnotowała zysk większy o około 7,3 miliardów złotych, czyli 99%.

Oczywiście wśród spółek państwowych są też takie, które odnotowały wzrost rok do roku. Jak podaje Business Insider Polska, największym nominalnym wzrostem może pochwalić się Enea i KGHM – odpowiednio 198 milionów złotych i 140 milionów złotych.

Enea odnotowała wzrost udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii o 34% do poziomu 13%. Warto zwrócić uwagę na fakt, że zysk EBITDA części dystrybucyjnej spółki wzrósł o 100% i wyniósł 307 milionów złotych.

Gorsze wieści dla rządzących płyną z sektora paliwowego, gdzie PKN Orlen odnotował swój trzeci najgorszy kwartał w historii, ponosząc stratę netto w wysokości 2,2 miliardów złotych. Pocieszenia nie przynosi również wynik Grupy Lotos, której strata wyniosła 1,3 miliarda złotych, co jest jej najgorszym wynikiem w historii.

Zobacz również: Bankrutuje amerykański pionier wydobycia ropy z łupków, akcje spółki szorują po dnie

Powodem tak wysokich strat jest oczywiście pandemia COVID-19, przez którą ludzie ograniczyli wychodzenie z domów do minimum, a wiele korporacji przestawiło się na tryb pracy zdalnej.

Sektor prywatny w zdecydowanie lepszej kondycji

Spośród spółek prywatnych największą poprawę odnotował Idea Bank, który zakończył pierwszy kwartał zyskiem w wysokości 1,7 miliona złotych, co oznacza wzrost o 85 milionów złotych.

Zaraz za nim znajduje się producent gier wideo CD Projekt, który za sprawą sukcesu serialu „Wiedźmin” Netflixa zarobił w pierwszym kwartale 92 miliony złotych – o 74 miliony więcej niż rok wcześniej.

Jak donosi Business Insider Polska, największym regresem w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku może się „pochwalić” LPP. Strata polskiego dystrybutora odzieży wyniosła 362 miliony złotych, co oznacza, że jest to wynik gorszy o 247 milionów złotych rok do roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here