Naga MarketsAkcje PKN Orlen i CCC liderami otwarcia GPW. Tauron i PZU w dółW poniedziałkowy poranek indeks WIG20 zyskuje 0,3% i pokonuje poziom 1835 pkt., a w gronie wchodzących w jego skład spółek zdecydowanie przeważają wzrosty. Po stronie spadkowiczów zgodnie z danymi na godzinę 09:30 znajdowały się jedynie cztery podmioty: Tauron, PZU, Orange Polska i Play, tracące od 0,7% do 0,1%. W gronie liderów wyróżniały się natomiast akcje PKN Orlen i CCC zyskujące kolejno 1,45% oraz 1,2%. W przypadku pozostałych spółek aprecjacja nie przekraczała 1%.

  • WIG20 otwiera się wzrostowo razem z niemieckim DAX-em, reagując pozytywnie na zielony początek tygodnia w Azji oraz wzrosty kontraktów terminowych na S&P 500
  • Akcje PKN Orlen drożeją o 0,8 zł i testują poziom 53 złotych, akcje CCC wybijają natomiast pułap 57,52 zł
  • Skromne wzrosty notuje również CD Projekt, który w czwartek rysował nowe, historyczne maksima, w piątek korygował jednak o 15 złotych (ponad 3%).

WIG20 nadal pozostaje w konsolidacji

Jeżeli chodzi o rozkład sił technicznych na indeksie WIG20, to od początku czerwca nic nie uległo zmianie. Benchmark cały czas konsoliduje pomiędzy zakresem 1850 pkt., a strefą wsparć poniżej 1750 pkt. Co więcej w ostatnim czasie ruch boczny silniej się zacieśnił i niemal od początku sierpnia indeks korzysta ze wsparcia na wysokości 1814 pkt. Coraz mocniej zawężają się średnie 200 oraz 50 EMA trzymające notowania w ryzach, przy ograniczonym miejscu do ruchu powinno to jednak w końcu doprowadzić do wybicia którąkolwiek ze stron.

WIG20 na wykresie dziennym. Źródło: Tradingview.com.

Zamknięcie w rejonie 1830 pkt. oznacza, iż w nowy tydzień rynek wejdzie na bezpiecznym technicznie poziomie, z którego daleko jest do granic trzymiesięcznego trendu bocznego. W poniedziałek warto oczekiwać jakichś mocniejszych przesunięć na pojedynczych spółkach z racji zakończenia miesiąca, co zawsze sprzyja zagraniom ze strony graczy instytucjonalnych, ale też nie zapominać, iż poniedziałki w tygodniach, które przynoszą comiesięczne dane z rynku pracy w USA, potrafią być skrajnie senne – komentował Adam Stańczak z DM BOŚ.

Zgodnie z danymi na godzinę 09:30, w poniedziałek, 31 sierpnia 2020 roku, rozkład sił spółek na GPW prezentował się następująco:

Źródło: Comparic.pl

Akcje PKN Orlen i CCC liderami wzrostów

Chociaż notowania PKN Orlen są w poniedziałek najsilniejsze w ramach indeksu WIG20, to w szerokiej perspektywie wykresu widać, że jest to marne pocieszenie. Od czerwcowych szczytów spółka cały czas porusza się w trendzie spadkowym taniejąc w tym okresie o prawie 20 złotych (około 29%). Co więcej w piątek miejsce miał test lokalnego wsparcia, które pokrywa się z najniższymi poziomami od końca marca bieżącego roku.

Sytuacja nieznacznie lepiej prezentuje się w przypadku notowań CCC, polski sprzedawca obuwia jednak również konsoliduje w zawężającej się formacji spadkowej i porusza w niedużej odległości od strefa wsparcia (minima z lipca) w okolicach 54 złotych. Jeżeli CCC pokona spadkową linię trendu i 50 EMA oraz okrągły opór 60 złotych, wtedy istnieje szansa uwolnienia i powrotu w okolice 70 złotych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs funta (GBP) jednym z najsłabszych w gronie G-10
Następny artykułDolar słaby na lata? Decyzja Fed korzystna dla rynków wschodzących
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here