Naga Markets

Słabe nastroje na PGNiG. Państwo musi ratować spółkę przed niewypłacalnością?PGNiG w trakcie dzisiejszych notowań kontynuuje niedźwiedzi sentyment. Walory spółki zniżkują już 4 dzień z rzędu, co jest pochodną informacji o potencjalnej niewypłacalności i potrzebie wsparcia przez państwo. Co więcej, spółka będzie musiała zmierzyć się z Gazpromem przed Trybunałem Sztokholmskim, który to domaga się podwyżki opłat za dostarczany gaz.

Akcje PGNiG spadają 4. dzień z rzędu

W trakcie dzisiejszej sesji PGNiG notuje spadek swojej giełdowej wyceny. Spółka traci obecnie 1,47%, co oznacza spadek o 0,086 zł względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie 5,84 zł. Aktualnie inwestorzy wyceniają więc spółkę na równo 5,75 zł, co oznacza kontynuacje spadków z ostatnich 3 sesji.Przyglądając się spółce z szerszej perspektywy wskazać należy, że jeszcze końcem grudnia 2021 wycena PGNiG wynosiła 6,33 zł za walor, by w trakcie kolejnych sesji zanotować wyraźne spadki. Warto jednak zauważyć, że jeszcze końcem listopada spółka wyceniana była na zaledwie 5,51 zł za walor, choć w trakcie szczytów z 2021 jej wycena była w stanie zbliżyć się do 7 zł za walor.

Słabe nastroje na PGNiG. Państwo musi ratować spółkę przed niewypłacalnością?
Notowania PGNiG w latach 2021-2022. Źródło: xStation 5, Dom Maklerski XTB.

Patrząc na wykres akcji spółki PGNiG na interwale D1 dostrzegamy, że walory spółki poruszają się w długoterminowym trendzie spadkowym. Strona podażowa zdołała zrzucić ceny akcji poniżej wsparć wyznaczonych przez zbieg EMA 50,100,200 (niebieska, fioletowa i złota linia) i spadają poniżej poziomu 5,814 zł za akcję. Jeśli “niedźwiedzie” zdołają utrzymać obecne tempo spadków, najbliższego wsparcia możemy szukać w okolicach ostatnich dołków, blisko 5,5 zł za akcję. Jeśli natomiast spadki zostaną zatrzymane, odreagowanie może sięgnąć wcześniej wspomnianych średnich kroczących. – wskazuje Dom Maklerski XTB.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem

Państwo musi wkroczyć?

Obecny negatywny sentyment na walorach spółki jest pokłosiem m.in. groźby niewypłacalności, co zdaje się potwierdzać Ministerstwo Aktywów Państwowych. W ramach rządowego wsparcia dla spółki państwo przewidywałoby rekompensaty za zamrożenie cen gazu, gwarancje kredytowe, czy też wykup gazu przez Rządową Rezerwę Strategiczną.

– Jestem przekonany, że nasza strategiczna spółka, bo o niej mówimy, o PGNiG, przetrwa ten okres w dobrej kondycji, że będzie musiała zmierzyć się z tymi wyzwaniami i na pewno nie zostanie pozostawiona sama sobie. Z punktu widzenia nie tylko rządu, ale całej Polski jest szalenie istotne, żeby takie strategiczne spółki mogły liczyć w tego rodzaju sytuacjach, w jakiej się znajdujemy, na dobrą współpracę z państwem. – zakomunikował Pan Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

XTB

Z kolei Michał Palaczyk, na antenie Comparic24, wskazuje na niepewność związaną z potencjalną fuzją z Orlenem. Ujawnienie partnerów strategicznych fuzji Orlenu z Lotosem może sprawić, że już końcem roku na wokandę trafi pomysł fuzji z PGNiG. Ta informacja (w połączeniu z politycznymi deklaracjami wsparcia) powoduje niepewność wśród inwestorów, co przejawia się koszykową wyprzedażą przez fundusze, na co wskazywać ma m.in. rosnący wolumen.

Warto również dodać, że PGNiG otrzymało od rosyjskiego Gazpromu wezwanie na arbitraż przed Trybunałem Arbitrażowym ad hoc z siedzibą w Sztokholmie, obejmujące żądanie zmiany warunków cenowych gazu dostarczanego przez Gazprom. Sama spółka informuje natomiast, że roszczenia Gazpromu są całkowicie bezzasadne.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: pge notowania | kurs euro prognozy na najbliższe dni | amica notowania | giełda lotos | intercars akcje notowania | kghm giełda | bitcoin system |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here