Naga MarketsAkcje PGE po wynikach za I kwartał odbijają od dna. W środę kurs zyskuje ponad 5%Grupa PGE pochwaliła się we wtorek wieczorem wynikami finansowymi obejmującymi pierwsze trzy miesiące 2020 r. Spółka odnotowała zysk netto na poziomie 432 mln zł. co stanowi spadek o 1/4 w porównaniu z 585 mln zł. w I kwartale ubiegłego roku. Wynik ten jest zgodny z opublikowanymi 12 maja br. szacunkami Spółki. W środę o 13:00 walory PGE drożeją o 5,45% a kurs wynosi 4,53 zł.

  • Zysk operacyjny Grupy wyniósł 773 mln zł. Wobec 859 mln zł. Rok wcześniej. 
  • Przychody ze sprzedaży wyniosły 12,59 mld zł. Co stanowiło ok. 30% wzrost w porównaniu z I kwartałem 2019 r. 
  • Akcje PGE drożeją w środę o 13 o ponad 5%, kurs oscyluje w okolicach 4,5 zł. Obroty sięgają 20 mln zł. 

Zobacz również: NewConnect Flash: Investeko, Novavis, Columbus, SoftBlue, Polman

Te artykuły również Cię zainteresują
Walory PGE odbijają od dołka bessy z połowy marca

Akcje PGE w ciągu 10 tygodni zyskały ok. 80%. W połowie marca za 1 akcję płacono 2,525 zł. co było najniższym poziomem w historii notowań spółki. Obecnie największy z komponentów indeksu WIG-ENERG odbija od dna. Opublikowane we wtorek wyniki finansowe za I kwartał, połączone z dobrą koniunkturą na giełdach niosą za sobą wzrosty cen akcji.

Najbliższy przystanek dla akcji Polskiej Grupy Energetycznej to 5 zł. Ostatni raz po tej cenie handlowano walorami Spółki w końcówce lutego bieżącego roku. Jeżeli pozytywna koniunktura na rynkach europejskich i światowych się utrzyma, a pandemia COVID-19 będzie ustępować, opisywany poziom powinien być zdecydowanie w zasięgu w krótkim terminie.

Notowania PGE z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.com

PGE jak i pozostałe Spółki energetyczne będące komponentami WIG-ENERG mają bardzo niskie współczynniki C/Z (cena do zysku netto), a także C/WK (cena do wartości księgowej). Ten drugi świadczy o olbrzymim niedowartościowaniu Spółek z sektora energetyki. C/WK dla PGE wynosi obecnie 0,2, co oznacza, że gdyby cena walorów wzrosła 5-krotnie, mielibyśmy do czynienia z porównywalnym poziomem wyceny akcji na giełdzie oraz wartości księgowej energetycznego giganta.

Zobacz również: Inwestorzy na GPW 85% transakcji dokonują przez Internet, coraz częściej mobilnie

PGE przepłaca za krajowy węgiel

W lutym br. Minister Jacek Sasin wystosował nieformalny zakaz obejmujący zakup węgla za granicą. Skutkowało to dla polskich elektrowni znacznym wzrostem cen tego surowca. W Polsce cena 1 GJ energii wynosi ok. 12 zł w porównaniu z kwotą 8 zł. w europejskich portach. Ceny węgla kamiennego na świecie spadały, a Grupa PGE wydawała coraz więcej. Jak wynika z opublikowanego raportu, w I kwartale 2020 r. wydatki na “polskie czarne złoto” wyniosły 949 mln zł., czyli o 192 mln zł. więcej niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Nie sposób nie zwrócić uwagi na rosnące znaczenie segmentu energetyki odnawialnej w wynikach PGE. Aż 310 mln zł. przychodów pochodzi z OZE, z czego 84 mln zł. to sprzedaż praw majątkowych pochodzenia energii, a 64 mln zł. pochodzi z regulacyjnych usług systemowych.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here