pgeKurs akcji spółki PGE, największej energetycznej firmy w Polsce, spadał podczas wczorajszej sesji o około 7,42%. Akcje taniały o 0,72 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 8,98. Sesja odbyła się przy bardzo wysokich obrotach, nieco wyższych niż w ostatnich dniach. Była to słaba sesja na tle indeksu WIG20, który tracił około 0,59%. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 9,03 zł. Była to najsłabsza sesja w listopadzie. W sumie, październikowa zwyżka doprowadziła do wzrostu notowań o ponad 27%, nie dziwi więc pojawienie się korekty.


Akcje PGE odbijają od strefy oporu

Kurs firmy zaliczył wczoraj twarde lądowanie po publikacji wyników kwartalnych. Dotąd, listopad przynosił serię wzrostowych świec i to z dużą dynamiką. Wczoraj pojawiła się równie silna reakcja podażowa. Warto jednak zauważyć, że zwyżka od końca października wyniosła około 24%, nie powinno więc dziwić pojawienie się ruchu korekcyjnego, tym bardziej, że cena odbiła od czytelnej strefy oporu. Warto pamiętać, że skorelowane notowaniami sektora energetycznego są certyfikaty CO2. W sierpniu i wrześniu mieliśmy spore spadki na ich notowaniach. Październik przyniósł chwilowe odbicie, jednak w ostatnim czasie ich wycena znowu zaczęła spadać. To przełożyło się na poprawę notowań PGE. Obecnie jednak wydaje się, że najbliższe sesje upłyną pod znakiem korekty ostatnich wzrostów.

pge 14.11.2019
Akcje PGE 14.11.2019

Wyniki solidne, spodziewany spadek EBITDA

Wczorajsze wyniki doprowadziły do sporej przeceny na wykresie. Spoglądając na raport za trzeci kwartał, mamy 471 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 416 mln zł zysku rok wcześniej. Zysk operacyjny wyniósł 621 mln zł wobec 507 mln zł zysku rok wcześniej. Wynik EBITDA sięgnął 1,67 mld zł wobec 1,44 mld zł rok wcześniej. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 9,69 mld zł wobec 6,09 mld zł rok wcześniej. W sumie od początku roku spółka miała 2,17 mld zł zysku netto w porównaniu z 1,69 mld zł zysku rok wcześniej, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 27,93 mld zł w porównaniu z 18,96 mld zł rok wcześniej. Powodem przeceny była jednak wypowiedź prezesa, o tym, że spodziewa się spadku wyniku EBITDA w porównaniu z 2019 roku w segmentach energetyki konwencjonalnej i energetyki odnawialnej, obrotu i ciepłownictwa ze względu na wzrost kosztu uprawnień CO2, warunki pogodowe oraz rynkowe.

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here