Naga MarketsAkcje Pekao, Santander Polska i Alior Bank liderami wtorku na GPWWtorkowe notowania na rynku warszawskim były w największym stopniu przedłużeniem poniedziałkowego handlu. Stale rolę liderów pełniły spółki, które w pandemicznej rzeczywistości postrzegane były jako ryzykowne. Przecenę kontynuowały spółki, które posilały się pandemicznymi obawami inwestorów i zachowaniami konsumentów w nowym reżimie sanitarnym.

  • Stąd stale słabe postawy Allegro i CD Projekt, a lepsze np. spółek paliwowych.
  • Ważna była również korelacja WIG20 z otoczeniem, które kontynuowało ucieczkę od modelu znanego jako „stay at home trade”.
  • Bilansem układu sił była zwyżka WIG20 o 0,77 procent przy 1,93 mld złotych obrotu i wymarsz w rejon 1779 pkt.

WIG20: Banki mocno, tracili dotychczasowi liderzy

Oddech rynku był stale pozytywny i tylko w WIG20 relacja pomiędzy spółkami drożejącymi i taniejącymi wyniosła 14 do 6. Jednak pod względem technicznymi siły było już nieco mniej. WIG20 przetestował psychologiczną barierę 1800 pkt., ale w perspektywie dziennej wykreślona została świeca o drobnym korpusie i dwóch dynamicznych cieniach, którą oglądający wykresy muszą uznać za sygnał równoważenia się sił podaży i popytu oraz niepewności, co do dalszego kierunku. Na zawahanie byków można też patrzeć przez pryzmat środowego święta, które nie zachęcało do poważnych zakładów po 20-procentowej zwyżce WIG20 z rejonu 1500 pkt. w rejon 1800 pkt. Gracze mieli prawo zachować nieco dystansu w świecie, gdzie w kontekście zamknięcia rynku w Warszawie może pojawić się korekta na rynkach bazowych. Ostrożności sprzyja korelacja WIG20 z indeksami rynków bazowych, która na ostatnich kilku sesjach była wysoka, by nie powiedzieć skrajnie wysoka. W takim kontekście patrząc od giełd bazowych zależy, w jakim klimacie GPW wróci do gry w czwartek. Nie warto też zapominać, iż temat szczepionki, który tak ucieszył wczoraj inwestorów, jest elementem układu sił w roku przyszłym. Dziś Polsce bliżej do kolejnych lockdown’ów niż luzowania restrykcji sanitarnych.

Te artykuły również Cię zainteresują

Adam Stańczak, Analityk DM BOŚ SAConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here