Naga Markets

Akcje Pekao o 5,5% w górę. GPW kontynuuje odbiciePoczątek tygodnia na światowych giełdach przyniósł kontynuację pozytywnego nastawienia i wzrostów właściwie wszystkich głównych indeksów. Rosły zarówno najważniejsze indeksy państw europejskich, ale również amerykańskie. Sesja w Azji także wskazuje na zmianę sentymentu po ostatnich spadkach. Wpływ na to miał słabnący dolar amerykański oraz zniżkujące ceny gazu, a same wzrosty zdają się być odbiciem po ostatnich tygodniach dużych spadków.

Pośród WIG20 najmocniej wzrosły spółki z sektora bankowego

Największe obroty na polskim rynku zanotowały PKO BP (99 mln zł) oraz Pekao (90 mln zł). Najmocniej w WIG20 wzrosły spółki z sektora bankowego: Pekao o 5,5%, mBanku o 4,2% , PKO BP o 4,2%, a Santander Bank Polska o 3,1%.Ropa na giełdzie w Nowym Jorku rozpoczęła nowy tydzień od spadku notowań, który spowodowany jest spodziewanym słabnięciem globalnego popytu na ten surowiec. Stratedzy Goldman Sachs prognozują również znaczący spadek cen gazu w najbliższych miesiącach.

Dzisiaj o godz. 14.30 czasu polskiego zostaną zaprezentowane sierpniowe dane dotyczące odczytu inflacji w Stanach Zjednoczonych. Raport jest jednym z ostatnich, które zostaną opublikowane przed wrześniowym posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Dzisiejszy odczyt będzie miał więc duży wpływ na decyzję Fed. Jak na razie inwestorzy oczekują, że bank centralny dokona trzeciej z rzędu podwyżki stóp procentowych o 75 pb. Na rynku widoczny jest duży optymizm wokół dzisiejszego odczytu – inwestorzy liczą na oficjalne potwierdzenie obniżającej się inflacji.

Prezes Bundesbanku Joachim Nagel zapowiedział w niedzielę kolejne podwyżki stóp procentowych przez EBC. Wypowiedź ta skłoniła niektórych inwestorów do zrealizowania zysków z ostatniego wzrostu dolara, który w zeszłym tygodniu osiągnął najwyższy poziom od 20 lat w stosunku do euro. Konsensus rynkowy zakłada, że kurs EUR/PLN na koniec września znajdzie się na poziomie 4,72, a USD/PLN zakończy miesiąc na poziomie 4,69.

Ukraińskie sukcesy w odbijaniu kolejnych miejscowości wywołały w poniedziałek euforię u inwestorów, którzy zaczęli kupować akcje takich spółek jak KSG Agro (wzrost o 22,1%), Astarta (wzrost o 7,9%) czy IMC (wzrost o 5,1%). Eksperci nie są jednak tak optymistyczni – o ile rzeczywiście Ukraina odzyskuje swoje terytorium, to nie oznacza to wcale szybkiego rozwiązania problemów tamtejszego rolnictwa.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad zablokowaniem kolejnych podwyżek cen energii. Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział, że tym tygodniu zostanie przedstawiony pakiet rozwiązań pomocowych dla sektora energochłonnego, a także dla klientów indywidualnych.

Rząd na dzisiejszym posiedzeniu zajmie się też projektem rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2023 r. Wynika z niego, że od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3383 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,10 zł.

XTB

Autor: Tomasz Kolarz


Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs asseco | kurs dolara forex | Korona islandzka | aktualny kurs jena | aktualny kurs dolar korona islandzka | kurs oncoarendi | gpw ccc |


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here