Naga Markets

Akcje Moderna Inc. runęły w poniedziałek na fali informacji o szczepie OmikronAkcje Moderna mocno potaniały w poniedziałek, gdy niepokoje związane z nowym szczepem koronawirusa nieco uspokajają się, a rynki odreagowują wcześniejszą podwyższoną zmienność. Jak podają południowoafrykańscy naukowcy i przedstawiciele organów medycznych, nowy wariant o oznaczeniu “Omikron” może nie być aż tak groźny jak początkowo sądzono. Mimo tego, wciąż uważają, że będzie on szybko rozprzestrzeniał po całym globie, a opracowane dotychczas szczepionki mogą nie być wobec niego skuteczne.

Moderna Inc.: akcje mocno potaniały w poniedziałek

Kurs akcji Moderna Inc. spadł w poniedziałek o 13,5% do 265,33 dol. i jest już ponad 40% niżej od szczytów wyznaczonych przez notowania w połowie sierpnia tego roku na 484,47 dol.Przewodniczący Moderna, dr Stephen Hoge w niedzielę w wywiadzie telewizji ABC stwierdził, że istnieją realne obawy o to jak obecne szczepionki na COVID poradzą sobie z nowym szczepem Omikron.

– Jest pewne realne ryzyko, że będziemy obserwować spadek skuteczności szczepionek z powodu wariantu Omikron, ale nie wiadomo jeszcze, jak znaczny on będzie. – podkreślił szef Moderna Inc.

Akcje Moderna Inc. runęły w poniedziałek na fali informacji o szczepie Omikron
Kurs akcji Moderna Inc. Źródło: tradingview.com

Hoge zaznaczył także, że firma już pracuje nad nową wersją dodatkowej szczepionki wspomagającej obecny preparat. Jednak dodał, że jej opracowanie może potrwać.

– Prawdopodobnie moglibyśmy wyprodukować dziesiątki milionów dawek w pierwszym kwartale, ale nie setki. – powiedział Hoge. – I tak naprawdę potrwałoby to aż do drugiego kwartału przyszłego roku, żeby można było dostrzec duży wzrost liczby produkowanych dawek (nowego środka, przyp. red.).

Firmy jak Pfizer czy Moderna już przeprowadzają różne testy, aby ustalić, czy ich szczepionki zadziałają przeciwko Omikronowi.

Pfizer przewiduje, że wyniki tych badań nie będą czarne lub białe, lecz mogą być w pewnym stopniu niejednoznaczne. – stwierdził Steve Scala, analityk Cowen, w oparciu o wiadomość jaką otrzymał od spółki.

Zobacz również: Terra (LUNA) mocno w górę we wtorek. Czy zdobędzie nowe ATH?

W piątek, jeden z wysoko postawionych oficjeli w amerykańskiej agencji FDA, dr Peter Marks, stwierdził w wywiadzie dla Barron’s, że nowe wersje szczepionek działające przeciwko Omikron mogłyby się pojawić dopiero w kwietniu. Podkreślił jednak, że nie wiadomo jeszcze czy będą konieczne. Jeśli tak, to szczepienia miałyby charakter dodatkowej dawki.

Z kolei w niedzielę głos w sprawie związanej z patogennością szczepu Omikron zabrał dr Anthony Fauci, główny doradca medyczny prezydenta Stanów Zjednoczonych:

– Na razie nie wygląda na to, żeby ten wariant dawał znacznie cięższe symptomy. – powiedział główny doradca medyczny prezydenta Bidena, dr Anthony Fauci dla CNN. – Musimy być jednak naprawdę ostrożni, zanim dokonamy jakichkolwiek ustaleń, że Omikron jest mniej poważny lub naprawdę nie powoduje żadnej ciężkiej choroby porównywalnej do Delty.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: korona islandzka pln | wti notowania | dom development akcje | usd kurs | cena akcji tauron | najwyższy kurs korony islandzkiej |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here