Naga MarketsAkcje Millenium i Pekao toną! WIG-Banki traci przez decyzję RPPNo i stało się. Pierwsze perturbacje kryzysu możemy zaobserwować w sektorze bankowym. Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej (RPP) o kolejnym obniżeniu stóp procentowych z 1% do 0,5%, akcje Alior Bank SA, PKO BP, Banku Pekao, mBanku i Santandera zaliczyły kolejne minima. Indeks WIG-Banki dosłownie zanurkował, a inwestorzy stracili 6 mld zł.

  • Obniżenie stóp procentowych oznacza słabszą kondycję samych banków
  • Indeks WIG-Banki tracił niemal 7%, najmocniejsze spadki notowały akcje Banku Millenium
  • Teraz jednak najważniejsze jest zaangażowanie instytucji finansowych w łagodzenie skutków koronawirusa

Obniżenie stóp procentowych, słabsza kondycja banków

Spadki akcji banków to zdecydowanie pokłosie Rady Polityki Pieniężnej. Przede wszystkim pokazuje to jakie panują nastroje na linii NBP-banki. Obniżenie stóp procentowych, które miało miejsce w środę oznacza szereg korzyści dla osób mających zaciągnięte kredyty (mniejsze raty), ale także słabszą kondycję samych banków, które zarabiają właśnie na udzielaniu kredytów.

Te artykuły również Cię zainteresują

I chociaż obniżenie stóp procentowych jest posunięciem mającym za zadanie wspomóc kredytowanie przedsiębiorstw, nie leży to jednak w interesie samych banków. WIG-Banki stracił dzisiaj najwięcej (-6,8 proc.). Najbardziej spadła w nim cena Banku Millennium (-12,1 proc. do 3,192 zł), Banku Pekao (-9,5 proc. do 55,5 zł) i PKO BP (-6,4 proc. do 21,91 zł).

 Banki z tego ruchu nie muszą być zadowolone. Banki chciałyby jak najwyższych stóp, kredytobiorcy najniższych, a rolą banku centralnego jest łączyć to w dobro wspólne – wyjaśniał podczas konferencji po decyzji Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

WIG-Bank w środę tracił najsilniej od 3 tygodni:

WIG-Banki, aktualizacja 08.04.2020, źródło TradingView

Zobacz także: Glapiński jak Draghi w 2020? „Zrobi wszystko” by kryzys dla Polski był łagodny

Wyższa potrzeba, miliardy strat

Po decyzji Rady Polityki Pieniężnej oczywistym stało się, że kredyty pochodzące z dofinansowania banków nie będą żyłą złota. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że tzw. wakacje kredytowe stanowią kolejne miliardy strat dla banków. Teraz jednak najważniejsze jest zaangażowanie banków w łagodzenie skutków koronawirusa. Istnieje więc wyższa potrzeba, aby banki szczególnie teraz wpisały się w scenariusz realizacji celów jaki wyznaczył NBP. Problem w tym, że w tej perspektywie przyszłość banków wygląda niewesoło i widać to na parkiecie.

Zobacz także: Tarcza finansowa. Nowy pomysł na ratowanie firm o wartość 100 mld złConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here