Naga Markets

Microsoft informuje o dalszym spadku sprzedaży w 2023 roku. CFO ostrzega przed spowolnieniemW okresie świątecznym zysk amerykańskiego giganta Microsoft Corp. spadł o ponad 12%. Dyrektorzy poinformowali we wtorek, że spowolnienie przychodów pod koniec 2022 roku będzie kontynuowane w bieżącym roku i widoczne w kwartalnych raportach finansowych, a firma jest zmuszona zwolnić część pracowników. W rezultacie kurs odnotował spadek pod koniec sesji.

Microsoft może odnotować spadek sprzedaży w I kw. 2023 r.

Widzimy, że klienci zachowują ostrożność, co powoduje umiarkowany wzrost konsumpcji i niższy niż oczekiwano wzrost w grudniu. Spodziewamy się, że trendy biznesowe, które widzieliśmy pod koniec grudnia będą kontynuowane w bieżącym kwartale, a przewidywane przychody będą o około 1 miliard dolarów mniejsze od oczekiwań Wall Street – powiedział dyrektor finansowy Microsoftu Amy Hood we wtorek podczas telekonferencji.

Przed jej wypowiedzią akcje Microsoftu zyskiwały około 4 procent, ponieważ inwestorzy wykazywali podekscytowanie wynikami świątecznymi, które pokazały prężny rozwój chmury. Po telekonferencji cena jednak gwałtownie zawróciła i odnotowała znaczny spadek, wraz z innymi spółkami technologicznymi, takimi jak Amazon.

Microsoft ogłosił zysk za drugi kwartał fiskalny w wysokości 16,43 mld dol., czyli 2,20 dol. na akcję, co oznacza spadek z 2,48 dol. na akcję rok temu. Firma podała również, że opłaty za odprawy, utratę wartości i konsolidację leasingu kosztowały ją 12 centów na akcję.

Akcje Microsoftu odnotowały znaczny spadek pod koniec wczorajszej sesji, wykres godzinny, źródło: TradingView
Akcje Microsoftu odnotowały znaczny spadek pod koniec wczorajszej sesji, wykres godzinny, źródło: TradingView

Przychody wzrosły do 52,75 mld dol. z 51,7 mld dol. w wakacyjnym kwartale 2022 roku. Analitycy średnio oczekiwali zysku w wysokości 2,29 dol. na akcję przy sprzedaży na poziomie 52,99 mld dol. – podaje FactSet. Więcej o tym w artykule: Przychody Microsoft osiągają 52,7 mld USD. Oznacza to rosną o 2% r/r.

W bieżącym kwartale szefowie Microsoftu spodziewają się przychodów w wysokości od 50,5 mld do 51,5 mld dol., wynika z wytycznych podanych przez Amy Hood. Konsensus rynkowy zakłada z kolei wynik w wysokości 52,42 mld dol.

Amerykański gigant technologiczny zwalnia tysiące pracowników

Prognozy dot. wyników finansowych Microsoftu nabierają dodatkowego znaczenia w tym kwartale, ponieważ kierownictwo spółki powiedziało inwestorom pod koniec ostatniego roku fiskalnego, że oczekuje dwucyfrowego procentowego wzrostu przychodów i marż operacyjnych, jednak od tego czasu wiele się wydarzyło.

Amerykański gigant ogłosił w zeszłym tygodniu tysiące zwolnień, co było częścią fali redukcji etatów w firmach z sektora Big Tech, które w szybkim tempie zwiększały swoje zatrudnienie we wczesnych latach pandemii COVID-19. Analitycy z Wall Street uważali, że ten ruch sygnalizuje obawy o wzrost przychodów.

Bossa

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Spodziewamy się, że w wyniku redukcji zatrudnienia (…) będzie prawdopodobnie towarzyszyć obniżenie prognozy przychodów na drugą połowę roku finansowego. Działania podjęte przez spółkę są ilustracją tego, jak Microsoft może dynamicznie dostosowywać swoją bazę kosztową, aby zachować i wolne przepływy pieniężne – napisali analitycy Evercore ISI w zapowiedzi wyników, podtrzymując jednocześnie rekomendację, podtrzymując cenę docelową Microsoftu na poziomie 280 dol.

Microsoft kontynuuje rozwój pomimo spowolnienia wydatków biznesowych

Kierownictwo spółki wskazuje natomiast na możliwości rozwoju pomimo spowolnienia wydatków biznesowych. Dzień przed raportem firma oficjalnie ogłosiła długo oczekiwaną trzecią inwestycję w twórcę ChatGPT – OpenAI, która obejmuje plany włączenia technologii do usług takich jak chmura obliczeniowa Microsoft Azure i wyszukiwarka Bing.

Jest to ważny czas dla Microsoftu, aby pracować z naszymi klientami, pomagając im realizować swoje plany biznesowe oraz budować długoterminową lojalność i pozycję udziałową, jednocześnie wewnętrznie dostosowując naszą własną strukturę kosztów do wzrostu przychodów. To z kolei przygotowuje nas do uczestnictwa w trendzie sekularnym, w którym wydatki na technologie cyfrowe jako procent PKB będą tylko rosły. I wreszcie, zamierzamy przewodzić w erze AI, wiedząc, że maksymalna wartość przedsiębiorstwa powstaje podczas zmian platformy – powiedział szef Microsoftu Satya Nadella.

Microsoft jest również nadal w procesie nabywania giganta wydającego gry wideo, Activision Blizzard Inc. za 69 mld dol., choć spotyka się z odepchnięciem ze strony regulatorów na całym świecie.

Jesteśmy szczególnie zainteresowani aktualizacjami dotyczącymi tej transakcji. Zwracamy uwagę na jakiego rodzaju ustępstwa Microsoft jest gotów pójść w tym momencie i w którym momencie ustępstwa te sprawiają, że transakcja stanie się nieatrakcyjna dla akcjonariuszy – napisali analitycy Macquarie Research, utrzymując neutralną ocenę, ale obniżając swoją cenę docelową do 232 z 234 dol.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułCena ropy Brent ponownie w dół, czy OPEC+ znów namiesza na rynku?
Następny artykułDlaczego złoto w większości walut wygląda podobnie?
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.