Naga Markets

Akcje Mabion szybują 7% dzięki rozszerzeniu umowy z Novavax %Akcje popularnej podczas pandemii Covid-19 medycznej spółki Mabion szarżują dziś dzięki rozszerzeniu umowy produkcji antygenu  szczepionki firmy Novavax, do końca 2026 roku. Polska spółka rozszerzy dotychczasową współpracę z amerykańskim koncernem o produkcję antygenu przeciwko wariantowi Omicron oraz ‘kolejne prace kontraktowe’.

Mabion rozszerza umowę. Euforia wróciła do spółki, akcje zyskują blisko 8%.

Wartość rozszerzonej umowy opiewa na 372 mln USD. Poprzednią datą zakończenia współpracy zgodnie z umową był rok 2025.Umowa zawarła wynagrodzenie dla Mabion również ze względu na rezerwację mocy produkcyjnych firmy. Taki sposób płatności pozytywnie wpływa na finansową płynność  spółki do drugiej połowy 2024 roku dzięki zagwarantowanym comiesięcznym wpływom. Wpływy z umowy będą indeksowane inflacją od stycznia przyszłego roku.

Dzięki nowemu aneksowi w umowie, Mabion otrzyma zgodnie z harmonogramem wynagrodzenie za całe serie produktu lub za samą gotowość do jego wytwarzania dla Novavaxu.

Harmonogram wskazuje, że Mabion do końca 2023 roku zrealizuje więcej niż 15% łącznej wartości kontraktu. Z kolei w okresie 2024 – 2025 realizowanych ma zostać 55% umowy. W 2026 roku firma ma wywiązać się z pozostałych 30%.

Umowa uwzględnia tzw. transfer technologii obejmujący wytwarzanie produktu zwalczajacego Omicron. Novavax wskazał, że aktualny potencjał Mabionu jest wystarczający do realizacji wytwarzania antygenu.

Mabion od początku umowy z Novavaxem (październik 2021) otrzymał prawie 32 mln USD za dotychczasowe dostawy antygenu NVX-CoV2373 oraz wszystkie związane z nimi wydatki jakie poniosła firma. Wartość całej umowy między firmami wyniosła prawie 1,46 mld PLN.

Dzięki stabilnej umowie firma zwiększy wpływy i ustabilizuje je. Dotychczas płynność finansowo Mabionu byłą w znacznym stopniu zależna od zdarzeń losowych, rejestrowanych produktów dopuszczonych do obrotu oraz samej pandemii Covid.

XTB
Kurs akcji Mabion (MAB.PL), interwał W1. Źródło: xStation5
Kurs akcji Mabion (MAB.PL), interwał W1. Źródło: xStation5

Akcje wymazały wszystkie ‘pandemiczne’ wzrosty i wróciły do notowań sprzed okresu lockdownów. Jednocześnie sytuacja finansowa spółki uległa wyraźnej poprawie, która utrzymuje się również po pandemii, co może rodzić nadzieje na odreagowanie spadków.

Z drugiej strony giełda wyraźnie ‘zmęczyła się’ medycznymi spółkami, które święciły na GPW triumfy w ostatnich 2 latach co wpływa na ograniczony sentyment wokół przyszłości walorów. Sytuacja techniczna na wykresie wskazuje na możliwe wzrosty ze względu na zakrycie luki wzrostowej oraz wciąż niskie RSI w okolicach 39.

Autor poleca również:Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKurs USD/JPY – w pojedynkę BOJ wiele nie zdziała…
Następny artykułDAX najniżej w tym roku
XTB to działający od 2005 roku, nadzorowany m.in. przez Komisję Nadzoru Finansowego polski dom maklerski. Od 2016 roku broker notowany jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ofercie XTB znaleźć można przeszło 5400 instrumentów, w tym CFD na waluty, indeksy, surowce, obligacje czy kryptowaluty. Dodatkowo, broker oferuje dostęp do prawdziwych akcji i funduszy ETF notowanych na 16 największych giełdach z całego świata m.in. GPW, LSE czy NYSE.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here