Naga Markets

Akcje LPP zyskały w ubiegłym tygodniu przeszło 30 procent! Inflacja wciąż niepokoiZa nami udany tydzień na rynkach akcji. Po obawach z przełomu listopada/grudnia w miniony poniedziałek nastroje poprawiły informacje, że wariant omikron wirusa SARS-CoV-2 nie napędza gwałtownego wzrostu hospitalizacji w RPA i generalnie nie jest tak groźny jak się spodziewano. Badanie wykazało, że omikron jest 4,2 razy bardziej zakaźny niż wariant delta w jego wczesnych stadiach.

LPP odnotowało w ubiegłym tygodniu bezprecedensowe zwyżki

Pomogły też piątkowe dane o inflacji CPI, która wyniosła 6,8% r/r i była zgodna z oczekiwaniami. Na rynku jednak wciąż dominują obawy stagflacyjne, że Fed swoim jastrzębim podejściem może wpędzić gospodarkę w recesję. S&P500 w skali tygodnia zyskał 3,8% i zamknął się w piątek na najwyższym poziomie w swojej historii. Podobne wzrosty obserwowane były w Europie z przewagą spółek motoryzacyjnych, ale niestety nie na GPW.WIG20 w skali tygodnia zyskał 1,6% zamykając lukę bessy z końcówki listopada (po informacjach o nowym wariancie wirusa). Bezapelacyjną gwiazdą było LPP zyskujące gł. po wynikach aż +33%. Z drugiej strony Mercator stracił -13% oddając całą zwyżkę po eskalacji pandemii.

W mWIG40 przeważały spadki oprócz wyróżniającego się Famuru (+19%). W piątek spółka poinformowała że w dniach 6-9.12 gł. akcjonariusz TDJ Equity nabył 4,2 mln akcji. Traciły banki (-1,8%). W środę RPP podniosła stopy procentowe o 50 p.b. czyli zgodnie z oczekiwaniami. Rynek jednak liczył na silniejszy ruch. Bankom nie pomagają też informacje o wyższych rezerwach w sektorze na kredyty CHF. Ponad 1% straciły spółki energetyczne mimo ataku zimy i problemów ze zbilansowaniem krajowego systemu energetycznego. Ceny energii w kontraktach na 2022 rok sięgnęły rekordowych poziomów blisko 800 PLN/MWh.

W sWIG80 (-0,2%) pozytywnie wyróżniły się akcje dystrybutorów IT (Action, Asbis, AB), które dały dwucyfrowe zyski. Mieliśmy też 3 IPO, ale tyko STS dał zarobić (+3%). Dziś nastroje na rynku są wspierane przez sygnały o potencjalnym wsparciu chińskiej gospodarki. Kontrakty na gł. indeksy zyskują ok. 0,3%. Kalendarium makro w tym tygodniu bardzo bogate. Mamy decyzje Fed i EBC ws. stóp (i 18 innych BC), wstępne odczyty PMI i trzeci piątek miesiąca czyli „3 wiedźmy”.

Autor: Krystian Brymora

Autor poleca również:Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here