Naga MarketsAkcje LPP wzrosły o ponad 4 procent. Spółka ustanowiła swój nowy historyczny rekordZa nami kolejny, słabszy dzień na szerokim rynku akcji w Warszawie. Skala spadków WIG-u nie była znacząca dzięki relatywnie dobrego zachowania dużych spółek zgrupowanych w ramach indeksu WIG20, który zyskał 0,09%. Motorem napędowym zmian były min. akcje LPP, które zakończyły handel ze wzrostem na poziomie +4,13%. Dobrze radziły sobie również banki – PKO BP zyskał +1,31%, a Bank Pekao +1,83%..

LPP zakończyło dzień zwyżką o 4,13%

Na pierwszy plan wśród najgorzej radzących sobie instrumentów były akcje spółek surowcowych. Ponad 7,5% spadki akcji Bogdanki zdołowały sWIG80, który zakończył handel z relatywnie najsłabszym wynikiem wśród głównych indeksów. W indeksie krajowych blue chipów najsłabiej radziły sobie min. akcje KGHM (-3,31%) oraz JSW (- 5,94%).Notowania tych ostatnich przebiegały w otoczeniu wysokich obrotów (172 mln zł) i zmienności – jeszcze w godzinach rannych zyskiwały ok. 4%. Presja na surowce jak i spółki z tej branży wynikała min. z silnej aprecjacji amerykańskiego dolara który zyskiwał po mocnych danych o sprzedaży detalicznej. Jak podał tamtejszy Departamentu Handlu sprzedaż detaliczna w USA w sierpniu wzrosła o 0,7%. m/m, wobec spodziewanego spadku o 0,8%.m/m. Ponadto, indeks aktywności wytwórczej Philadelphia Fed we wrześniu wzrósł do 30,7 pkt. z +19,4 pkt. miesiąc wcześniej.

Analitycy spodziewali się odczytu na poziomie +18,8 pkt. Lepsze dane przełożyły się na wzrost oczekiwań odnośnie szybszego wycofania się FED ze skupu aktywów, co z kolei było powodem umocnienia tamtejszej waluty i spadku rentowności amerykańskich 10-latek. Traciły również metale szlachetne, takie jak złoto i srebro.

Czwartkowa sesja w Stanach Zjednoczonych zakończyła się lekkimi spadkami głównego indeksu – S&P500, który jednak po słabym rozpoczęciu notowań z godziny na godzinę poprawiał swój wynik. Podobnie jak w przypadku krajowego rynku, obciążeniem były min. walory spółek surowcowych – akcje spółki wydobywczej Freeport-McMoRan straciły ponad 6,5%.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W godzinach rannych na rynkach finansowych widoczna jest lekka poprawa nastrojów, jednak jej skala nie wydaje się implikować znaczącego odbicia indeksów akcji w dniu dzisiejszym. Japoński Nikkei225 notuje wzrosty na poziomie ok. 0,6%, a kontrakty terminowe na DAX30 0,5%. W przypadku rynków kasowych, w dniu dzisiejszym wypada tzw. „dzień trzech wiedźm”, gdy będziemy świadkami rolowania kontraktów terminowych na kolejną serię.

Ostatnia godzina sesji na WIG-u 20 może być zatem okresem wysokiej zmienności i niestabilności handlu, tak więc wnioski co do dalszego zachowania indeksu mogą wyklarować się dopiero w przyszłym tygodniu.

Autor poleca również:

investJesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here