Naga Markets

Akcje KSG Agro podrożały wczoraj o przeszło 22 proc. Indeks WIG-Ukraina korzysta z poprawy nastrojów Poniedziałkowa sesja przyniosła kontynuację wzrostów rozpoczętych w ubiegłym tygodniu i czołowe europejskie indeksy jak niemiecki DAX, czy francuski CAC40 zyskały odpowiednio 2,4% oraz 1,95%. Na rodzimym parkiecie indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 1,16%. Przyczyn pozytywnego sentymentu na rynkach akcji można upatrywać w pozytywnych doniesieniach zza wschodniej granicy, z którymi mamy do czynienia na przestrzeni kilku ostatnich dni.

WIG20 zyskuje czwartą dodatnią sesję z rzędu

Pozytywne informacje o postępach ukraińskiej armii w obwodzie charkowskim pozytywnie wpłynął na indeks ukraińskich walorów notowanych na GPW – WIG-Ukraina, który zyskał 7,89%. Wśród komponentów najmocniej rosło Coal Energy, które zyskało 76,27%. Kolejne pod względem wzrostów były Milkiland (22,88%) i KSG Agro (22,12%).Czwartą z rzędu dodatnią sesję zanotował indeks polskich blue chipów, który zyskał 1,78%, a jedynie pięć spółek zanotowało stratę. Najmocniej rosły akcje Pekao (5,51%) i PKO (4,2%), a indeks WIG-Banki zyskał 3,76%. Spoza spektrum spółek finansowych na uwagę zasługiwało CCC z wynikiem 3,84%, czy KGHM – 2,91%. Wśród walorów spadających najbardziej, wyróżniały się akcje PGE (-5,22%) oraz CD Projektu (-3,6%).

Dalsze osłabienie towarzyszyło amerykańskiemu dolarowi, a kura pary walutowej EUR/PLN znalazł się podczas dzisiejszej sesji w okolicach 1,02. Taka sytuacja pozytywnie oddziałuje na polską walutę i kurs USD/PLN w godzinach porannych niemal sięgnął poziomu 4,60.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Wczorajsze pozytywne zamknięcia giełd zza oceanu oraz dzisiejsza końcówka sesji w Japonii, a także poranne kwotowania kontraktów na indeks S&P500 sugerują umiarkowanie pozytywny sentyment na początku sesji.

Jeśli chodzi o dane makroekonomiczne, w centrum zainteresowania inwestorów będzie finalny odczyt inflacji CPI w Niemczech za sierpień w ujęciu r/r, który wyniósł 7,9% (zgodnie z konsensusem). Poprzednio wskaźnik uplasował się na poziomie 7,5%, Taki odczyt wskaźnika nie sugeruje dalszej presji na zacieśnianie polityki pieniężnej, co rynki akcji mogą odebrać pozytywnie.


Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here