Naga MarketsAkcje KGHM w górę o 145%. Cena srebra napędza wynikiKGHM, który od swoich marcowych minimów odbił się już 145%, kontynuuje w czwartek trend wzrostowy. Cena akcji polskiego giganta jest napędzana przez rosnące ceny surowców: miedzi i srebra.

  • Według analityka XTB, srebro rozpoczęło pogoń za złotem.
  • Cena srebra jest najwyższa od 2013 roku.
  • Produkcja KGHM w pierwszym półroczu 2020 roku prawie się nie zmieniła w stosunku do roku poprzedniego.

Niepewność na rynkach sprzyja cenie kruszców

Srebro, którego KGHM jest drugim największym producentem na świecie, w ciągu 5 dni zyskało 18,11% do poziomu 23,12 dolarów za uncję. Jest to spowodowane niepokojem związanym z wciąż nieopanowaną pandemią i niepewną przyszłością gospodarek, który napędza ceny złota. Trzymaniu gotówki nie sprzyja również polityka banków centralnych, które ścinały stopy procentowe do zera.

Oczywiście wzrost cen srebra podyktowany jest obecną sytuacją na rynkach finansowych. Bardzo tani pieniądz dostarczany przez banki centralne, zerowe stopy procentowe i pakiety stymulacyjne powodują, że metale szlachetne traktowane są jako bezpieczny pieniądz: sposób na przechowywanie wartości na czasy, kiedy będziemy obserwować wzrost cen, a niekoniecznie mocne ożywienie gospodarcze. Dodatkowo mamy taniego dolara, który traci ze względu na dobre nastroje rynkowe. To pobudza ceny złota, za którym gonią ceny srebra. Nie należy zapominać o rynkowych fundamentach. – mówi w rozmowie z Parkietem Michał Stajniak, analityk rynku surowców w XTB.

Wykres przedstawiający zmianę ceny srebra w ciągu 3 ostatnich dni, źródło: stooq.pl

Analityk FXEmpire Christopher Lewis uważa, że tak gwałtowny wzrost cen srebra, może oznaczać w długiej perspektywie dążenie w kierunku 50 dolarów za uncję, a kolejny próg oporu powinien znajdować się na 24,5 dolara. Ostatni raz cena srebra znajdowała się na takim poziomie w 2013 roku.

Zobacz również: Microsoft: rekordowe wyniki finansowe za II kw. 2020 r. nie powstrzymały załamania się kursu

Produkcja KGM w pierwszej połowie 2020 r.

W pierwszym półroczu 2020 roku KGHM wyprodukował 707,5 tony srebra, czyli o 4,2 tony mniej niż w roku ubiegłym, a jego sprzedaż wzrosła o 1,7% do 725 ton. Produkcja miedzi także lekko spadła do 350,7 ton.

Oprócz wydobycia spółka inwestuje także w fotowoltaikę.

Farma o mocy ok. 3 MW będzie realizowana przez KGHM Zanam. Jest to pierwszy projekt realizowany w ramach naszego programu zielonej energii – powiedział prezes KGHM, Marcin Chludziński.

Źródło: KGHM

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here