Naga MarketsAkcje KGHM spadły o prawie 4 procent. WIG20 wyróżnił się negatywnie na tle sesji w EuropieNa początku tygodnia WIG, głównie za sprawą największych spółek kontynuował tendencję spadkową obserwowaną już od połowy października. Po krótkim odbiciu na początku listopada od wsparcia w rejonie 2 400 pkt. indeks największych spółek powrócił od zniżek zbliżając się obecnie do kolejnego okrągłego poziomu przy 2300.

Notowania KGHM straciły wczoraj 3,9%

Wczoraj, pomimo odbicia walorów Allegro, które wcześniej ciążyły na wycenie WIG20, indeks w dół ciągnęły notowania sektora energetycznego, paliwowego i surowcowego. Stało się to za sprawą doniesień o możliwych rozwiązaniach w tzw. pakiecie antyinflacyjnym, który przygotowuje rząd i które dotyczyłyby m.in. ograniczenia cen paliw, co skutkowałoby obniżeniem rentowności krajowych rafinerii i stacji benzynowych.Inwestorzy w tym kontekście mogą obawiać się także mniejszych niż oczekiwania spółek i mniejszych niż wynika to z rosnących kosztów podwyżek cen prądu w taryfach detalicznych, co z kolei odbija się w notowaniach spółek energetycznych. Akcje JSW, a w ślad za nimi pozostałych spółek wydobywczych (KGHM, LW Bogdanka, ale także Famuru albo PKP Cargo) spadały po komunikacie o obniżeniu przez JSW oczekiwań odnośnie wolumenu wydobycia węgla w br.

Tym samym indeks WIG20 negatywnie wyróżnił się na tle sesji w Europie, gdzie obserwowaliśmy niewielkie wzrosty. Nie zmieniają one obrazu tamtejszych rynków, które wybiły się w ostatnich tygodniach na nowe, roczne maksima i powoli kontynuują hossę. Bez większych zmian przebiegała natomiast sesja na Wall Street, gdzie główne indeksy zakończyły dzień na poziomach z końca ubiegłego tygodnia, na co wpływ miał brak publikacji istotniejszych danych ekonomicznych w poniedziałek. Z większą zmiennością mieliśmy do czynienia na rynku walut i surowców – amerykański dolar kontynuował umocnienie i jest na najwyższym od 16 miesięcy poziomie względem koszyka walut, co z kolei negatywnie wpłynęło na kwotowania większości surowców na wczorajszej sesji.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Dziś na rynkach zwracamy uwagę na publikację zrewidowanego odczytu PKB strefy euro za III kwartał (godz. 11:00), wyników sprzedaży detalicznej w USA za październik o godz. 14:30 oraz liczne wypowiedzi członków Fed, jak i szefowej EBC, Christine Lagarde. Krajowi inwestorzy poznają natomiast wskaźniki inflacji bazowej za poprzedni miesiąc.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: livechat gpw | kurs euro usd | ranking brokerów forex | kurs eur/usd | notowania datawalk | intercars akcje prognozy | lpp akcje rekomendacje |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here