Naga MarketsAkcje KGHM odnotowały zniżkę o 5,2 procent. Przecenie uległy surowce przemysłowe i energetyczneNa początku tygodnia obserwowaliśmy mocne przyspieszenie korekty na globalnych rynkach akcji, której symptomy pojawiały się od początku września. Punktem zapalnym okazały się być przede wszystkim spekulacje o problemach drugiego, największego dewelopera w Chinach, czyli Evergrande.

Kurs KGHM rozpoczął tydzień spadkiem o 5,2%

Wprawdzie spółka już od dłuższego czasu borykała się z problemem nadmiernego zlewarowania i prowadziła program naprawczy m.in. poprzez sprzedaż aktywów nieoperacyjnych, jak i nieruchomości, jednak wielkość długu (ponad 300 mld USD – podobna wielkość jak zadłużenie rządu Polski) i koniecznych do spłaty zobowiązań (129 mln USD we wrześniu, ok. 850 mln USD do końca roku) rodzi pytania o utrzymanie płynności. Obawy te przekładają się więc na rynki finansowe ponieważ Evergrande było również jednym z największych emitentów długu korporacyjnego w USD oraz długu w segmencie high-yield w Chinach, a wśród obligatariuszy jest ok 250 banków i firm inwestycyjnych w Chinach i na całym świecie.Istotny jest też brak jednoznacznej wypowiedzi ze strony chińskich władz odnośnie możliwości wsparcia firmy albo lokalnego sektora finansowego, zaangażowanego w dług Evergrande. Inwestorzy zaczęli więc powoli dyskontować podczas ostatnich sesji negatywny scenariusz w wycenach ryzykownych aktywów na globalnych rynkach finansowych. W efekcie główne indeksy akcji traciły wczoraj po 2-3%, przecenie uległy także surowce przemysłowe i energetyczne, a kapitał napływał do bezpiecznych przystani takich jak amerykański dolar, szwajcarski frank i japoński jen albo do obligacji skarbowych państw rozwiniętych (USA, strefa euro).

Na umiarkowanym plusie dzień zakończyły także notowania złota, natomiast wyraźnie traciły wyceny kryptowalut. W przypadku krajowego rynku akcji poniedziałkowa sesja była drugą najgorszą w bieżącym roku.

WIG20 stracił prawie 2,6%, cofając się w pobliże lokalnego minimum z drugiej połowy sierpnia. Najmocniej traciły sektory cykliczne na czele z JSW (-8,5%) i KGHM (-5,2%) do których dołączyły także CD Projekt i Mercator. Na plusie sesję zakończyły 4 spółki z branż handlowej i telekomunikacji, a pozytywnie wyróżniły się notowania Dino Polska (+4,55%), które osiągnęły nowe, historyczne maksima.

Oczekiwania co do  dzisiejszej sesji

Z uwagi na trwające w Chinach święta i brak sesji, inwestorzy nadal mogą utrzymywać obawy co do sytuacji Evergrande. Wydaje się, że dopiero w środę poznamy więcej informacji, tym bardziej iż tego dnia odbywają się posiedzenia Banku Centralnego Chin oraz Fed – w przypadku większych problemów możliwe są interwencje tych instytucji w celu uspokojenia sytuacji rynkowej.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs funta online | playway akcje prognozy | dow jones index | kurs akcji playway | kurs lpp | pgnig gielda | kurs pzu |

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here