Naga MarketsAkcje KGHM odnotowały blisko 5 procentową zwyżkę. Słabiej wypadł sektor paliwowy i energetycznyPiątkowa sesja przypadła na długi weekend w kraju, stąd wydawało się że będzie cechować się ograniczoną zmiennością oraz niskimi obrotami – tak się jednak nie stało. Obroty dla WIG20 przekroczyły 1,2 mld PLN a zakres wahań przekroczył 30 pkt. Indeks poruszał się jednak nadal w kierunku południowym docierając poniżej poziomu 2360 pkt., mimo iż teoretycznie wsparciem dla nastrojów na warszawskim parkiecie powinno być relatywnie dobre zachowanie rynków bazowych we czwartek oraz piątek.

Akcje KGHM, z uwagi na odbicie cen miedzi, mocno zwyżkowały

Odpływ kapitału z kraju widoczny był także na walucie – notowania EURPLN znalazły się najwyżej od kwietnia, a kurs USDPLN przekroczył poziom 4,05. Wśród sektorów dobrze wypadło górnictwo za sprawą blisko 5,0% zwyżki KGHM z uwagi na odbicie cen miedzi, natomiast słabiej wypadł sektor paliwowy energetyczny.Obecnie swoje pięć minut mają surowce szlachetne, na czele ze złotem ale również srebro. Notowania wspomnianych kruszców wzrosły w skali tygodnia o odpowiednio 3% i 5% w odpowiedzi na zaskakujące wysokie odczyty inflacji w największych gospodarkach.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

W bieżącym tygodniu krajowe kalendarium makroekonomiczne będzie dość ubogie – poza inflacją bazową za październik poznamy dane z rynku pracy odnośnie zatrudnienia oraz dynamiki płac w październiku. W globalnym kalendarium warto zwrócić uwagę natomiast na liczne posiedzenia przedstawicieli banków centralnych, w tym Banku Anglii, EBC oraz Fed. Szczególnie komentarze członków Rezerwy Federalnej będą śledzone przez inwestorów w odpowiedzi na zaskakująco wysoki odczyt inflacji w Stanach Zjednoczonych za październik (6,2% vs 5,8% oczekiwane).

Wspomniany odczyt jednoznacznie przełożył się na wzrost oczekiwań względem podwyżek stóp procentowych w USA, a to z kolei na wzrost wartości amerykańskiego dolara i niepewność na rynkach akcji w drugiej połowie minionego tygodnia. Notowania EURUSD znalazły się na najniższym poziomie od lipca 2020 roku.

Sytuacja na indeksie WIG20 nie wygląda najlepiej – psychologiczna bariera 2400 pkt. została pokonana, mimo relatywnie dobrych nastrojów na rynkach bazowych. Obecna korekta wynika z przeceny sektorów, które w ostatnich tygodniach wspierały notowania blue chips. Obecnie następnym poziomem wsparcia pozostają okolice 2350 pkt.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: cena akcji pko | kurs lewa prognozy 2021 | biomed kurs akcji | pko gpw | pkp cargo akcje | kryptowaluty notowania | gpw playway |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here