Naga Marketsniedźwiedź i bykAkcje w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie wzrosły pod koniec wyczerpującego tygodnia, w którym eskalacja napięć handlowych ciążyła na inwestorach. Wzrasta również funt szterling, który boryka się z rosnącym ryzykiem wystąpienia hard Brexitu. Z kolei rynek obligacji pozostawał stabilny po czwartkowym spadku.


Stabilna sytuacja na rynkach pod koniec tygodnia

Producenci samochodów i firmy energetyczne zwiększyły indeks Stoxx Europe 600, podczas gdy kontrakty terminowe na S&P 500, Dow Jones Industrial Average i Nasdaq 100 również wspięły się po stromych spadkach dzień wcześniej. Akcje w Azji wzrosły, a chińskie akcje pozostawały w konsolidacji. Pomimo piątkowych wzrostów, wskaźnik globalnych akcji zmierza do zamknięcia trzeciej pod rząd spadkowej świecy tygodniowej, co oznacza najdłuższą serię spadków w tym roku.

Indeks SP500 interwał tygodniowy
Indeks SP500 spada trzeci tydzień z rzędu

Niemieckie 10-letnie obligacje skarbowe konsolidują przy minimach, po tym jak rentowności spadły do poziomów najniższych od 2017 roku. Dolar konsoliduje, a euro nieznacznie się umocniło. Z kolei funt odrabia dziś ostatnie spadki gdy światowe media obiegła informacja, że Premier Theresa May ma zamiar ogłosić harmonogram swojej rezygnacji.

Niemieckie obligacje 10-letnie
Niemieckie obligacje 10-letnie

Przed weekendem zarówno w USA, jak i w Wielkiej Brytanii narastają obawy, że spór handlowy może osłabić globalny wzrost, przy czym rozczarowujące dane z fabryk wskazują na słabość amerykańskiej ekspansji w ostatnim czasie. Prezydent Donald Trump powiedział wczoraj, że Huawei Technologies Co., które zostało umieszczone na czarnej liście USA na początku tego miesiąca, może być częścią potencjalnego paktu handlowego z Chinami.

Nie mam wątpliwości, że wojna handlowa spowoduje spowolnienie wzrostu, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Chinach, a zatem globalne. Konflikt nabiera nowych wymiarów – powiedział Komal Sri-Kumar, założyciel i prezes Sri-Kumar Global Strategies Inc.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here