Naga MarketsAkcje Grupy Lotos w górę o 4,24%. PKN Orlen z zielonym światłem w sprawie przejęcia spółkiOstatni poniedziałek czerwca przyniósł uspokojenie nastrojów i konsolidację większości segmentów rynku. Jednym z najważniejszych wydarzeń każdego początku miesiąca, na który wyczekują inwestorzy, jest publikacja danych na temat zatrudnienia w amerykańskim sektorze pozarolniczym.

Amerykanie czekają na dane dotyczące zatrudnienia

Wyjątkowo ze względu na obchody Dnia Niepodległości w Stanach Zjednoczonych w piątek, powyższe dane zostaną opublikowane dzień wcześniej, czyli w czwartek. Oczekiwania rynkowego konsensusu wskazują na wzrost liczby etatów o 3,037 mln w czerwcu. Inwestorzy do czasu publikacji powyższych danych mogą podchodzić z wstrzemięźliwością do wykonywania znaczących zmian w portfelach, co przekłada się na konsolidację notowań. Fakt, iż w bieżącym tygodniu to giełdy w Stanach Zjednoczonych będą dyktować warunki pokazał dzień wczorajszy, gdy podczas sesji europejskiej notowania na warszawskim parkiecie konsolidowały, po czym relatywnie dobry sentyment z początku sesji w USA przeniósł się także na Książęcą.

Jednym z ważniejszych wydarzeń w dniu wczorajszym była informacja agencji Reuters o tym, że PKN Orlen otrzyma od Komisji Europejskiej zielone światło w sprawie przejęcia Lotosu. Jak informuje agencja, Orlen dostanie zgodę unijnych władz po tym, jak przedstawił dodatkowe propozycje stanowiące odpowiedź na obawy o wpływ fuzji na konkurencyjność rynku paliw w Polsce, Czechach, Estonii, Litwie i Łotwie. Termin na decyzję Komisji Europejskiej w sprawie przejęcia Lotosu przez Orlen mija 22 lipca. Z kolei 2 lipca KE ma o sprawie poinformować krajowe urzędy antymonopolowe. W wyniku powyższego akcje Lotosu zyskały 4,24%.

Silnie zyskiwały w poniedziałek także spółki powiązane z Leszkiem Czarneckim – Idea Bank (32,5%), Getin Noble Bank (25,1%), czy Getin Holding (33,66%), po informacji o zawarciu przez Idea Bank z Fundacją Jolanty i Leszka Czarneckich porozumienia o niewiążącym charakterze, dotyczącego uzgodnienia podstawowych warunków transakcji sprzedaży 65 proc. akcji spółki zależnej Idea Money. Idea Bank spodziewa się, że pozytywne dla niego pod względem księgowo-rachunkowym, efekty planowanej umowy sprzedaży – jakie wynikną z utraty kontroli nad IM i rozwiązania odpisów aktualizujących ekspozycje od IM – wyniosą łącznie do 300 mln zł.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Poranne notowania kontraktów terminowych na S&P 500 oraz na DAX 30 sugerują nieznaczną przewagę podaży. Niemniej jednak należy mieć na uwadze, iż w poniedziałek po zakończeniu sesji w Europie w Stanach Zjednoczonych kontynuowane były wzrosty, do których musi się dostosować jeszcze rynek europejski. Ponadto pozytywne odczyty indeksów PMI z Chin przełożyły się na wzrostową sesję w Azji, co powinno wpłynąć na umiarkowanie pozytywny sentyment na początku sesji w Warszawie.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here