Naga MarketsGrupa Azoty odnotowała w I kwartale zysk netto na poziomie 180,7 mln złW czwartek, przed sesją Grupa Azoty opublikowała raport z wynikami finansowymi za pierwszy kwartał 2020 r. Zysk netto Grupy, przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 180,7 mln zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły 3,1 mld zł. Zarówno zysk netto jak i poziom przychodów są wyższe od konsensusu analityków.

  • Zysk netto Grupy Azoty wyniósł w I kwartale 2020 r. 180,7 mln zł. Wobec 294,8 mln zł w ubiegłym roku, wynik lepszy o 15% od konsensusu PAP Biznes. 
  • Spółka odnotowała przychody ze sprzedaży na poziomie 3,104 mld zł. Wobec 3,365 mld zł rok wcześniej, wynik lepszy od konsensusu o prawie 8%. 
  • W czwartek notowania ATT o godzinie 10:00 rosną o 4,5%, a kurs oscyluje w okolicach 31,25 zł. Obrót po godzinie handlu przekroczył 3 mln zł. 

Zobacz również: Investeko S.A. odnotowała w pierwszym kwartale wzrost przychodów o 64,8%

Te artykuły również Cię zainteresują
Wyniki Grupy Azoty za I kwartał, w dobie pandemii koronawirusa

Wyniki finansowe Grupy Azoty za pierwszy kwartał były okazały się lepsze od konsensusu PAP Biznes. Zysk netto wyniósł 180,7 mln zł. i był aż o 15% wyższy od prognoz. Podobnie wynik EBITDA na poziomie 475,7 mln zł. – lepszy od oczekiwań o 11,6%. Przychody ze sprzedaży przekroczyły 3 mld zł. i były o 7,8% wyższe od konsensusu.

Rozbijając wynik finansowy na segmenty, najlepszy wynik odnotowały Nawozy-Agro, które stanowiły w pierwszym kwartale 62,1% łącznych przychodów Grupy. Spółka odnotowała dodatni wynik na sprzedaży również w segmencie Chemia. Ujemny wynik ze sprzedaży został odnotowany w mniejszych segmentach: Tworzywa, Energetyka a także na pozostałych. Rynek krajowy stanowił ponad 54% łącznej sprzedaży produktów.

Wyniki finansowe za I kwartał 2020 r. Grupy Azoty według segmentów. Źródło: raport bieżący Spółki

W raporcie pojawiła się także wzmianka dotycząca rynków szczególnie zagrożonych pandemią COVID-19. Napisano: “Na rynki szczególnie zagrożone pandemią COVID-19 kierowane jest aktualnie około 1/4 wolumenu alkoholi oxo i plastyfikatorów. Ponadto otrzymano informacje od kilku odbiorców melaminy o czasowym ograniczeniu produkcji. Skala tego zjawiska nie wpłynęła znacząco na wysokość sprzedaży w I kwartale 2020 roku, niemniej spodziewane jest istotne zmniejszanie zapotrzebowania w kolejnych miesiącach”.

Zobacz również: Rosyjski Bank Inwestycyjny szacuje sprzedaż gry “Cyberpunk 2077” na 30 mln kopii w 2 lata

Grupa Azoty zyskuje na początku notowań podczas czwartkowej sesji

Czwartkowa sesja zaczęła się bardzo pozytywnie dla Grupy Azoty. Po otwarciu na poziomie z wczorajszego zamknięcia, kurs zaczął się wspinać i bez problemu przebił barierę 30 zł. O 10:30 notowania rosną już o 5,7% a kurs wynosi 31,6 zł. Spółka od początku sierpnia ubiegłego roku była w trendzie spadkowym. Jej notowania spadły z okolic 50 zł do 18 zł w dołku bessy z połowy marca. Od tego momentu notowania zaczęły systematycznie się umacniać i w ciągu 2 miesięcy zyskały już blisko 80%.

Wszystko wskazuje na to, że po trwałym pokonaniu poziomu 30 zł, kolejnym bardziej istotnym oporem dla kursu może być poziom 36 zł, z którym Spółka nie była sobie w stanie poradzić na początku listopada 2019 r. Obecnie walory Grupy Azoty są na poziomie z połowy stycznia bieżącego roku.

Notowania Grupy Azoty z ostatnich 12 miesięcy. Źródło: stooq.com

Grupa Azoty SA jest liderem wśród koncernów chemicznych w Polsce a zarazem czołowym przedstawicielem swojej branży w Europie. Spółka specjalizuje się w produkcji nawozów mineralnych, tworzyw konstrukcyjnych i kaprolaktamu. Poza tym Grupa Azoty SA to największy dostawca kwasu fosforowego oraz amoniaku na krajowym rynku. W skład Grupy Kapitałowej wchodzą: COMPO EXPERT, Grupa Azoty: ATT Polymers, Compounding, Folie, Siarkopol, Puławy, Kędzierzyn, Police, Polskie Konsorcjum Chemiczne, Koltar.  Akcjonariat Grupy Azoty SA tworzy: Skarb Państwa (największy udziałowiec spółki – posiada 33 proc. jej akcji), rosyjski biznesman Wiaczesław Kantor (19,8%), TFI PZU SA (8,6%), OFE nationale-Nederalanden (6,64%), OFE PZU Złota Jesień (5,04%) oraz pozostali akcjonariusze, poniżej progu 5%.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here