eneaKurs akcji jednego z czołowych producentów energii elektrycznej na krajowym rynku, spółki Enea, rósł podczas wczorajszej sesji o około 1,18%. Akcje drożały o 0,10 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 8,60 zł. Jest to przeciętny wynik na tle zyskującego wczoraj 0,85% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 8,60 zł. Była to nieciekawa sesja ze znamionami kontynuacji piątkowej przeceny. W sumie od początku października spółka odrobiła ponad 10% wcześniejszych strat.


Akcje Enea ze zwrotem na południe

Druga połowa października przyniosła całkiem dynamiczne odbicia i to budowane przy wsparciu wyższych obrotów. Problemy pojawiły się w ubiegły piątek, kiedy doszło do mocniejszej reakcji podażowej. Wcześniej wydawało się, że cena dość pewnie zmierza do dobrze respektowanej linii trendu spadkowego. Obecnie jednak, jeżeli zwrot na południe będzie kontynuowany, możemy się spodziewać szybkiego testu kluczowego wsparcia w rejonie 8 zł. Wydaje się, że jednym z głównych powodów, po za ogólnie słabym sentymentem do naszego sektora energetycznego, jest nagły i dynamiczny wzrost notowań certyfikatów CO2, które przekładają się na ceny energii. Sierpień, wrzesień oraz początek października to trend spadowy, jednak ostatnio ich wycena znacząco poszło do góry, na co spółki energetyczne mogą reagować przeceną.

enea 22.10.2019
Akcje Enea 22.10.2019

Specjalny algorytm ograniczy straty mocy w transformatorach

W poniedziałek spółka poinformowała, że firma Enea Operator zrealizowała projekt mający na celu ograniczenie strat mocy i energii transformatorach. Dokonano tego dzięki zastosowaniu specjalnego algorytmu obliczeniowego, możliwy ma być najbardziej optymalny dobór transformatorów do warunków obciążenia sieci średniego i niskiego napięcia. Algorytm obliczeniowy dokonywał kompleksowej analizy obciążenia sieci na podstawie danych pozyskanych z wielu źródeł. Algorytm będzie brał pod uwagę również prognozy wzrostu zapotrzebowania na moc i produkcję energii ze źródeł odnawialnych, a także korzystał z informacji pogodowych IMGW.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here