Naga MarketsKoniec zeszłego tygodnia przyniósł niepokojącą informację bezpośrednio z siedziby paneuropejskiego regulatora rynków finansowych, European Securities Markets Authority (ESMA), który rozważa możliwość ograniczenia dźwigni finansowej na detalicznym rynku FX/CFD nawet do 5:1 i wdrożenia całkowitego zakazu handlu na opcjach binarnych. Projekt ESMA skomentowało już trzech największych brytyjskich brokerów, notowanych na londyńskim parkiecie.


IG Group, CMC Markets i Plus500 reagują na propozycję ograniczenia lewara

Brokerzy IG Group, CMC Markets oraz Plus500 pozytywnie patrzą na zmiany zaproponowane przez europejską komisję nadzoru szczególnie w zakresie ochrony przed ujemnym depozytem, ustandaryzowanych informacji o ryzyku, ograniczenia ofert bonusowych przy zakładaniu rachunków oraz automatycznym zamknięciu pozycji klienta przy wygenerowaniu nadmiernej straty.

Jeżeli chodzi natomiast o propozycję ograniczenia dźwigni, to zdaniem IG Group, te są „nieproporcjonalne i wykraczają poza zakres zmian niezbędnych do ochrony konsumentów”. Pojawia się tutaj ryzyko, że klienci szukający wyższej dźwigni przeniosą się do brokerów nieregulowanych, co tylko pogorszy dotychczasowy poziom ich ochrony, mogąc negatywnie odbić się na całej branży kontraktów różnicy kursowej.

Z drugiej strony CMC Markets twierdzi, że ograniczenie dźwigni do przedziału 30:1 – 5:1 wpłynie na dotychczasowy sposób handlu klientów detalicznych, to w tym momencie jest zbyt wcześnie, aby oceniać jaki będzie to miało wpływ na wyniki finansowe podmiotu.

Prezes Plus500, Asaf Elimelech, komentując najnowszy projekt ESMA mówił o konieczności poprawy transparentności branży detalicznej instrumentów pochodnych i jest gotowy podjąć współpracę z paneuropejskim regulatorem, aby ustalić finalne brzemiennie projektu zmian legislacyjnych.

Akcje brokerów silnie tracą po aktualizacji ESMA

Na początku poniedziałkowej sesji notowania Plus500 osuwają się o prawie %13, IG Group traci ponad 9%, a CMC Markets 12%. Wiadomość odbiła się także negatywnie na akcjach X-Trade Brokers notowanego na polskim parkiecie, tutaj jednak spadki nie przekraczają jeszcze 2%.

Plus500 D1


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here