Naga MarketsAkcje Dino Polska skończyły dzień pod kreską. Na globalnych rynkach przeważały spadkiPoczątek tygodnia rozpoczął się od spadków na globalnych rynkach akcji. Negatywnie na postrzeganie ryzykownych aktywów wpływają te same tematy, które spowodowały korektę we wrześniu, a mianowicie zbliżająca się perspektywa taperingu Fed, obawy o wpływ rosnących cen surowców i coraz wyższej inflacji na tempo koniunktury oraz kryzys zadłużeniowy chińskiego dewelopera Evergrande.

Akcje Dino Polska straciły w poniedziałek 0,33%

W poniedziałek rynek skupiał się na dwóch ostatnich tematach – wczoraj wstrzymano obrót akcjami Evergrande w Hongkongu po doniesieniach, że chiński deweloper zgodził się sprzedać pakiet akcji, aby pozyskać bardzo potrzebną firmie gotówkę. W trakcie europejskiej sesji inwestorzy zwracali także uwagę na kontynuację silnych zwyżek cen gazu (+100% w miesiąc).Z kolei podczas sesji za oceanem głównym tematem były rosnące rentowności obligacji skarbowych negatywnie wpływające na wyceny spółek wzrostowych. Było to spowodowane silnymi zwyżkami cen ropy naftowej (gatunek Brent wybił się ponad 80 USD docierając do najwyższego poziomu od 3 lat).po informacjach z posiedzenia OPEC+ na temat braku zgody kartelu na zwiększenie wydobycia ropy naftowej.

Ponadto amerykański sektor technologiczny był też pod presją informacji o globalnej awarii aplikacji z grupy Facebook. Finalnie o ile spadki w Europie nie przekroczyły na głównych indeksach 1,0%, to przecena w USA była głębsza i wyniosła -1,3% dla S&P500 oraz ponad -2% dla Nasdaq.

Na tym tle wczorajsze zachowanie WIGu wyróżnia się mocno pozytywnie. Indeks szerokiego rynku zyskał 0,64% za sprawą odbicia WIG20 (+0,44%) oraz silnych wzrostów mWIG40 (+1,6%). Na dobre zachowanie blue chipów wpływał sektor energetyczny, paliwowy i banki, które z nawiązką równoważyły spadki spółek wzrostowych i defensywnych (CD Projekt, Mercator, Allegro, Dino, sektor telekomunikacji).

Podobnie w przypadku mWIG40, na plus działało mocne zachowanie banków, spółek przemysłowych oraz LiveChat (po publikacji danych sprzedażowych za 3Q’21). Tym samym krajowe indeksy kontynuują trend relatywnej siły względem rynków bazowych, a WIG20 utrzymuje się ponad kluczowymi wsparciami w rejonie ok. 2 270 pkt.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Z uwagi na silne spadki indeksów amerykańskich na wczorajszej sesji i brak ich wyraźniejszego odbicia pod koniec sesji, negatywne nastroje obserwowane były podczas dzisiejszych notowań w Azji, co może również przełożyć się na sesję na Starym Kontynencie. Nie oczekujemy większego wpływu publikowanych rano finalnych odczytów PMI dla usług w Europie, sytuację może zmienić dopiero popołudniowy raport ISM dla usług z USA.

Autor poleca również:

invest
Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania mwig40 | pkobp akcje opinie | kurs akcji lotos | kurs pko | gpw pgnig | orlen akcje | średni kurs dolara nowozelandzkiego |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here