Naga MarketsCOMARCH z rekomendacją „KUPUJ” i ceną docelową 277 zł od Haitong BankW swoim najnowszym raporcie Haitong Bank wycenił Comarch na 277 zł, co oznacza wzrost względem poprzedniej ceny docelowej, która wynosiła 276,90 zł. Podniesione zostało również zalecenie, z uprzedniego „Neutralnie” do obecnego „Kupuj”. Wśród problemów, które dotykają spółkę, analitycy wskazują m.in. coraz wyższą presję płacową.

Comarch z rekomendacja „KUPUJ”

W najnowszym raporcie (z 24 września) opracowanym przez Haitong Bank firma Comarch zanotowała podwyższenie ceny docelowej do 277 zł (z poprzednich 276,9 zł), przy jednoczesnym podwyższeniu rekomendacji do „KUPUJ” z przedniego „Neutralnie”). Według szacunków Haitong Banku Comarch jest obecnie wyceniany na rok 2021 ze wskaźnikiem P/E na poziomie 12,9x.Analitycy obniżają szacunki EBITDA na 2022 r. o 2 proc. ze względu na rosnącą presję płacową oraz oczekiwane zwiększone koszty marketingowe, związane z uruchomieniem platformy wszystko.pl w przyszłym roku. Pozytywnym aspektem jest wzrost portfela zamówień o około 7-8 proc. r/r, co oznacza, że dynamika przychodów w II poł. 2021 br. powinna przyspieszyć do około +10 proc. r/r, z +2 proc. zanotowanych w I poł br. Przyspieszenie dynamiki przychodów powinno być napędzane głównie przez bardziej marżowy sektor TMT oraz handel i usługi. – wskazują analitycy Haitong Bank.

– Koszty zatrudnienia wzrosły w spółce w I poł. roku o ok. 7 proc. r/r, ale Comarch oczekuje, że w II poł. roku przyspieszą do ok. +10 proc. r/r. Spółka planuje podniesienie cen swoich produktów i usług, aby dostosować się do rosnących kosztów, ale proces ten zajmie trochę czasu, dlatego Haitong Bank nieznacznie obniża prognozy EBITDA na lata 2021/22. Według analityków atrakcyjność Comarchu wynika z silnej pozycji w segmencie telekomunikacyjnym. który w związku z wprowadzeniem technologii 5G powinien w najbliższym czasie zwiększyć wydatki inwestycyjne. – dodają także.

Głosuj na Comparic.pl oraz Comparic24.tv w Ogólnopolskim Badaniu Inwestorów (OBI) 2021:

BIORĘ UDZIAŁ W OBI 2021

Korekta na notowaniach

W trakcie dzisiejszej sesji Comarch notuje mocne wzrosty swojej giełdowej wyceny. Spółka zyskuje obecnie aż 1,28%, co oznacza wzrost o 3,00 zł względem poprzedniego zamknięcia, które wyniosło dokładnie  235,00 zł. Aktualnie inwestorzy płacą więc za walor równo 238,00 zł. Spółka notowana jest więc o 39 zł poniżej ceny docelowej.

COMARCH z rekomendacją „KUPUJ” i ceną docelową 277 zł od Haitong Bank
Notowania spółki Comarch w latach 2020-2021. Źródło: Stooq.pl

Patrząc z szerszej perspektywy wskazać należy, że od początku roku Comarch zanotował wyraźny wzrost swojej wyceny z ok. 190 zł początkiem stycznia do ponad 270 zł końcem lipca. Sierpień i wrzesień upłynął jednak pod znakiem wyraźniej korekty, która zniosła notowania spółki nawet poniżej 230 zł za walor.

invest

Wysoka presja płacowa

Comarch musi również mierzyć się z coraz wyższą presją płacową wśród swoich pracowników. Z jednej strony sektor IT od zawsze cechował się wysoki zarobkami (i koniecznością ich podnoszenia), z drugiej natomiast obserwowana obecnie inflacja w połączeniu z konkurencją z całego świata (popularyzacja pracy zdalnej) sprawia, że presja płacowa nabiera wyjątkowo silnego charakteru.

W II kw. br. Comarch zatrudniał 6,306 pracowników i zwiększył zatrudnienie jedynie o 37 osób, podczas gdy całkowite koszty wynagrodzeń wzrosły w I poł. 2021 r. o 6,9 proc. r/r, co oznacza, że cały wzrost kosztów wynagrodzeń wynika z podwyżek, a nie z wyższego zatrudnienia. Spółka dostrzega nasilającą się konkurencję ze strony międzynarodowych firm IT. Według spółki podaż pracowników IT jest wciąż wysoka (ok. 10 osób na stanowisko w programie staży wakacyjnych realizowanych przez Comarch), ale firma musi płacić więcej. – podkreślają analitycy Haitong Bank.

– Jednak wyższe koszty pracy dotykają całej branży IT w Polsce i nie jest to zjawisko charakterystyczne tylko dla Comarchu. Ze względu na rosnącą presję płacową, spółka spodziewa się przyspieszenia dynamiki kosztów zatrudnienia do ok. 10 proc. w II poł. roku, wyższe koszty pracy zrównoważą wyższe ceny produktów i usług IT. – dodają także.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs kghm | cena akcji neuca | bitcoin kurs 2020 | kirs dolara | kurs dolara amerykańskiego | lotos akcje cena | notowania dom development |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here