Naga MarketsLogo spółki Ciech na dachu budynkuJeśli ktoś ma zamiar zabrać się za analizowanie Ciechu S.A., to powinien mieć świadomość, że będzie musiał zmierzyć się z typową spółką commodity, a to z kolei determinuje odpowiednią interpretację dokonań tego typu przedsiębiorstwa.

Jak już wspomniałem we wcześniejszym opracowaniu dotyczącym Grupy Azoty Tarnów S.A.,  firmy tego typu mają dość ograniczoną zdolność kształtowania cen swoich produktów, bowiem są one wyznaczane przede wszystkim przez rynki. Firmy takie ja Ciech S.A., jeśli chcą osiągać przyzwoite zyski oraz dotrzymać kroku konkurencji są skazane na to, by inwestować znaczące sumy pieniędzy w rozwój technologiczny, pozwalający im utrzymywać koszty na niższych poziomach oraz rozwijać nowe, bardziej zaawansowane produkty, dzięki którym będą w stanie powiększać swoje marże.

Dlatego znaczące wzrosty akcji takich spółek trwające przez dłuższy czas, np. kilka miesięcy, są możliwe przede wszystkim w dwóch przypadkach. Pierwszy to hossa na rynkach towarowych obejmująca również produkty danej spółki, a drugi to wzrost akcji spowodowany udanym procesem restrukturyzacji, dzięki któremu spółka może powrócić do osiągania wielkości sprzedaży oraz zysku adekwatnie do posiadanych zasobów. Akcje Ciechu doświadczyły obu tych przypadków. Pierwszy, to hossa na rynkach towarowych w latach 2005-2007, wzrost ceny akcji o ponad 600%, co widać na wykresie Nr 1.Drugi to wzrost o prawie 500% w latach 2012-2016 spowodowany udaną restrukturyzacją oraz prywatyzacją.

Akcje Ciech S.A. – analiza techniczna

CIECH wykres tyg. Nr 1

Na tym wykresie chciałem pokazać, jak może wyglądać tzw. hossa surowcowa oraz to, że warto poczekać aż na wykresie zobaczymy linię średniej EMA 30 nachyloną ku górze, a następnie tzw. bazę  w postaci konsolidacji oraz wybicie z niej na większym wolumenie, które będzie dla nas sygnałem kupna. Taki sposób inwestowania daje nam największe szanse sukcesu, ale wymaga od nas dużej cierpliwości.

Chciałbym również zwrócić uwagę na tzw. Climax Run, formację zapowiadającą rychły koniec wzrostów. Należy tutaj dodać, że nie wszystkie długotrwałe wzrosty kończą się tą formacją, ale jeśli uda wam się tego typu gwałtowne zwyżki zauważyć, które pojawią się po  pokaźnych wzrostach trwających np. kilka lub kilkanaście miesięcy, to nie wpadajcie w euforię, ale zacznijcie myśeć na chłodno jak prawdziwy taktyk. W przypadku gdy już posiadacie takie akcje, wypatrujcie najbardziej dogodnego momentu na sprzedaż np. sesja z rekordowym wolumenem, kiedy najmniej doświadczeni inwestorzy rzucają się do kupowania gwałtownie drożejących akcji myśląc, że złapali prawdziwą okazję. Takie sesje z rekordowym wolumenem podczas Climax Run są z satysfakcją witane przez dużych inwestorów, bowiem pozwalają im upłynnić duże pakiety akcji bez zbijania ceny. A jeżeli nie posiadacie takich akcji, to nawet nie myślcie o ich kupowaniu, bowiem angażowanie się na takim szybkim rynku, na którym rządzą emocje jest pakowaniem się w kłopoty.


Certyfikaty ING Turbo to notowane na GPW strukturyzowane produkty inwestycyjne, dzięki którym możesz korzystać ze wzrostów lub spadków cen akcji, indeksów, surowców, obligacji oraz kursów walut. Sprawdź materiały edukacyjne i dowiedz się jak inwestować w ING Turbo

CIECH wykres tyg. Nr 2

Wielu z Was zauważy zapewne ogromne podobieństwo z wykresem Nr 1. Różnica polega w zasadzie tylko na tym, że tutaj wzrosty były spowodowane przez udaną restrukturyzację tzw. turnaround oraz prywatyzację.  W tym przypadku również warto było poczekać na to aż pojawi się korzystny układ Średniej EMA 30 oraz ceny w postaci bazy. Pamiętajmy, że w naszym przypadku inwestowanie polega na minimalizowaniu ryzyka poprzez angażowanie się zgodnie z trendem wzrostowym. Inwestorzy instytucjonalni mogą sobie pozwolić na kupowanie akcji podczas spadków lub przy dnie, które potem pozostają na tym poziomie przez  wiele miesięcy lub nawet lat. Dla nas jest to starta pieniędzy, bowiem mamy zamrożony kapitał w nieproduktywnych aktywach.

CIECH wykres tyg. Nr 3

Trend spadkowy jest na tyle wyraźny, że nie pozostawia najmniejszych wątpliwości. Wyniki za 3Q 2018 również nie napawają entuzjazmem. Rozminięcie się z tzw. konsensusem było aż nadto wyraźne. Na korzyść tych akcji przemawia natomiast ostatni układ wolumenu oraz to, że negatywna informacja, która ostatnio się ukazała, a dotycząca decyzji organu skarbowego o zapłacie podatku w wysokości 62,7 mln zł nie spowodowała wyprzedaży akcji. Jest to dla nas pozytywny sygnał, bowiem jeśli po długich spadkach akcje przestały reagować na negatywne informacje, to rynek daje nam w ten sposób znać, że spadki być może mają się ku końcowi. Ale na potwierdzenie tego musimy jeszcze nieco poczekać. Myślę, że duzi inwestorzy będą oczekiwać z boku do czasu publikacji raportu za 4Q 2018r. Będą chcieli się upewnić, czy wyraźne pogorszenie wyników w 3Q 2018 było jedynie tymczasowe, czy też ma bardziej trwały charakter.

Analitycy wyceniają akcje Ciechu w taki sposób:

Trigon DM          58,00 zł

DM BDM             61,10 zł

DM BOŚ              63,00 zł

Noble Sec.          72,20 zł

Jarosław Kostrzewa
Doradca Inwestycyjny, Makler Papierów Wartościowychtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here