Naga MarketsLogo spółki Ciech na dachu budynkuGrupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie.

Spółka wypracowała 62,59 mln zł skonsolidowanego zysku netto w I kw. 2019 r. wobec 73,9 mln zł zysku rok wcześniej.

Zysk operacyjny wyniósł 83,38 mln zł wobec 102,08 mln zł zysku rok wcześniej.

EBITDA na działalności kontynuowanej wyniosła 160,3 mln zł wobec 165,42 mln zł rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 952,71 mln zł w I kw. 2019 r. wobec 885,67 mln zł rok wcześniej.

“Grupa wykorzystała lepszą koniunkturę na europejskim rynku sody kalcynowanej, a wyniki segmentów organicznego i krzemianowego były pod wpływem przeprowadzonych w ciągu ostatniego roku działań rozwojowych – m.in. przejęcia hiszpańskiej spółki Proplan. Spółka kontynuowała kluczowe inwestycje – finalizację budowy nowej linii do produkcji sody oczyszczonej w fabryce w Stassfurcie oraz przygotowania do rozpoczęcia budowy nowej warzelni soli w Niemczech. W każdym z obszarów produktowych Ciech prowadził działania mające na celu poszerzenie portfolio produktowego oraz ekspansję na nowe rynki” – czytamy w komunikacie.

“Pierwszy kwartał przyniósł poprawę sytuacji na podstawowych rynkach na których funkcjonuje Ciech. Wzrost cen i dobre perspektywy popytu na sodę kalcynowaną, oczyszczoną czy sól to optymistyczny prognostyk na przyszłość. Intensywnie pracujemy nad zmniejszeniem wpływu niekorzystnych czynników takich jak wysokie ceny surowców energetycznych, certyfikatów CO2 czy ograniczania w produkcji. Wzrost wydajności i efektywności w naszym podstawowym biznesie jest dla nas obecnie priorytetem numer jeden – rozpoczęliśmy przygotowania do realizacji nowych projektów w obszarze energetyki, zakładających m.in. zmniejszenie śladu węglowego generowanego przez grupę i zwiększenie efektywności. Cały czas kładziemy nacisk na poszerzania portfolio produktowego i ekspansji na nowe rynki w pozostałych biznesach Ciech, co ma zwiększyć dywersyfikację źródeł przychodów i kontrybucję wysokomarżowych produktów do wyniku grupy” – powiedział prezes Dawid Jakubowicz, cytowany w komunikacie.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I kw. 2019 r. wyniósł 6,55 mln zł wobec 24,25 mln zł zysku rok wcześniej.


Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V.

Sytuacja na wykresie:

Akcje Ciechu tanieją o niemal 3% na otwarciu sesji. Patrząc szerszej na wykres tygodniowy, pojawia się jednak szansa na kontynuowanie odbicia. Spółka charakteryzuje się dość ciągłymi ruchami ceny, a kilka ostatnich odbić o niewielkim zasięgu, wskazuje że cena powinna dojść do 51 zł.

ciech
źródło xStation 5

Czytaj także: XTPL – mocna rekomendacja i obiecująca technikatokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułBitcoin powodem rozwodu?
Następny artykułEnea z wyższym zyskiem w I kw niż rok temu. Na wykresie kontynuacja odbicia
lukasz nowacki
Aktywny inwestor i spekulant od 2010 roku, głównie na rynkach akcyjnych i walutowych. Zwolennik prostych metod opartych o przewagę statystyczną. Autor licznych analiz, wywiadów i opracowań dla portalu Comparic.pl. Pomysłodawca i organizator odbywającego się od wielu lat konkursu Liga Traderów. Prelegent licznych konferencji dla inwestorów m.in. Ogólnopolskiej Konferencji Biznesu i Nowych Technologii NetVision, łódzkiej konferencji StratoTrade czy inicjatyw studenckich np. „Gry Giełdowej” Koła Naukowego Inwestor z Łodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here