Naga Markets

Akcje CD Projekt zbliżają się do wzrostowego zamknięcia tygodnia. Na co stać byki?Wielu inwestorów, graczy oraz fanów gamingu zadaje sobie obecnie pytanie, co musi się wydarzyć, by powrócił sentyment do branży gier. Głównym winowajcą obecnego stanu rzeczy jest CD Projekt, stąd nic dziwnego, że inwestorzy wypatrują jakichkolwiek pozytywnych sygnałów pojawienia się pierwszej wiosennej jaskółki, która uczyni na gamingu zieloną hossę. Czy jedną z nich może być udana premiera serialu Edgerunners na Netflix, osadzonego fabułą w świecie Cyberpunka?

Czy CD Projekt ma szansę na powtórkę z Wiedźmina 3?

Wielu inwestorów upatruje w premierze Edgerunners powtórki z sukcesu, jaki pod względem liczby graczy osiągnął Wiedźmin 3 w reakcji na premierę serialu na platformie Netflix. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez NPD po premierze pierwszego sezonu serialu Wiedźmin (20 grudnia 2019 r.) CD Projekt odnotował wzrost sprzedaży gry o 554% w stosunku do grudnia 2018 roku. Odejmując od tego efekt premierowy wersji gry na Nintendo Switch, której premiera miała miejsce w październiku 2019 r. wzrost wyniósł 63%. Średnia liczba graczy w Wiedźmina 3 według portalu SteamDB wzrosła z ~25 tys. do ponad 100 tys. W momencie premiery drugiego sezonu serialu, liczba graczy w szczytowym okresie przekroczyła ~75 tys.O ile w pierwszym przypadku kurs zareagował umiarkowanym wzrostem, o tyle dzień po premierze 2 sezonu zanurkował ponad 12%.



Średnia liczba graczy w Wiedźmin 3 według portalu SteamDB Źródło: Steamdb
Średnia liczba graczy w Wiedźmin 3 według portalu SteamDB Źródło: Steamdb

Premiera Edgerunners impulsem sprzedażowym?

Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały w poniedziałek na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix. Fabuła serialu osadzona jest w uniwersum gry Cyberpunk 2077, w którą gra coraz większa liczba osób – według portalu Steamcharts średnia liczba graczy z ostatnich 30 dni wynosi nieco ponad 22 tys., co stanowi ponad 114% wzrost m/m.  24 godzinny szczyt liczby graczy wynosi ponad 86 tys. Do wzrostu liczby graczy i hype’u wokół Cyberpunka przyczyniło się również wypuszczenie patcha 1.6 oraz oficjalnej zapowiedzi wydania dodatku o tytule Widmo Wolności, którego premiera zaplanowana jest na 2023r. Należy jednak pamiętać, że o ile w przypadku gry Wiedźmin serial Netflixa znacząco wpłynął na liczbę graczy na Steam oraz poziom sprzedaży, o tyle w przypadku gdy Cyberpunk prawdopodobieństwo wystąpienia tożsamego zjawiska zdaje się być znacznie mniejsze. Należy wziąć pod uwagę znaczną rozbieżność w ocenach graczy. Według portalu Metacritic średnia ocen graczy dla Cyberpunka wynosi 7/10 dla PC i konsol nowej generacji. Dla porównania, w przypadku Wiedźmina 3 ocena ta wynosi 9,1/10. Ponadto, w siedmioletniego Wiedźmina 3, za wyjątkiem ostatniego tygodnia średnio gra więcej graczy niż w niemal 2 letniego Cyberpunka.

Średnia liczba graczy w Wiedźmin 3 według portalu SteamDB

Źródło: Steamdb

Nic więc dziwnego, że po porannym zrywie na akcjach CD projektu niemal całodniowy wzrost został zniesiony, w efekcie czego CD Projekt zakończył poniedziałkową sesję z wynikiem 0,16%. Wczoraj spółka podała za pośrednictwem Linkedin informację, że w grę Cyberpunk 2077, grało w tym tygodniu każdego dnia 1 mln graczy, zarówno nowych jak i powracających. Nie podano jednak kluczowej informacji, jaki % z tej puli stanowili nowi gracze.

Co z tą hossą?

Zdaje się, że inwestorzy są świadomi, iż kolejne informacje dot. Cyberpunka są raczej okazją do krótkoterminowego zagrania na podbicie kursu niż szansą na trwałą i długoterminową zmianę trendu. Świadczy o tym chociażby poniedziałkowe zachowanie kursu akcji spółki, nadal stosunkowo przeciętne oceny gry oraz jasna deklaracja spółki, że zostanie wydany tylko jeden płatny dodatek.

Wykres notowań akcji CD Projekt (CDR.PL), interwał D1.  Źródło: xStation5
Wykres notowań akcji CD Projekt (CDR.PL), interwał D1.  Źródło: xStation5

Pomimo zrozumiałej chęci części inwestorów do wiary w to, iż wreszcie uda im się pokryć wyjść na zero na stratnych pozycjach na akcjach CD Projektu, zdaje się, że najbliższa do tego okazja może się nadarzyć dopiero w 2025 r., kiedy prawdopodobnie na nowo rozkręci się hype wokół spółki, nakręcony tym razem nadziejami na sukces kolejnej gry z uniwersum Wiedźmina.

Wygląda na to, że zamiast czekać na Cyberpunkową jaskółkę zwiastującą powrót zielonej hossy na gamingu, raczej trzeba uzbroić się w cierpliwość i duży zapas grzanego wina, ponieważ, jak mawiał przezorny klasyk “nadchodzi zima”. Nie tylko kalendarzowa.


Redakcja poleca również:

XTB



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>






ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here