Naga MarketsAdam Kiciński, prezes CD Projekt

Wczorajsza sesja na GPW przyniosła powrót zmienności na rynkach finansowych i silne spadki indeksów. WIG20 spadł -2,9%, WIG -2,8%, mWIG40 -2,9%, a sWIG80 -2,1%. Wśród blue-chipów spadkom przewodziły banki (indeks WIG-Banki -4,5%), PGE (-8,0%), CD Projekt (-4,2%) oraz KGHM (-4,8%), a także JSW (-11,8%). Spadek WIG20 byłby wyraźnie wyższy gdyby nie pozytywnie wyróżniające się Play, który wzrósł 37% (po informacji o wezwaniu) i jednocześnie ciągnął w górę Orange (2,8%) oraz Cyfrowego (1,6%).

Giełdy w Europie również silnie w dół

Równie silne spadki miały miejsce na innych rynkach europejskich (DAX -4,4%, FTSE -3,4%, CAC40 -3,7%), natomiast giełdy USA po słabym początku odrobiły znaczną część strat (S&P -1,2%, Nasdaq -0,1%). Jednocześnie umacniał się dolar (EUR/USD 1,176), a wyraźną korektę zaliczyła ropa (-3%), złoto (-2%), a także srebro (-8%). WIG20 od szczytu z sierpnia spadł już 10% i naruszył dolne ograniczenie konsolidacji, w której poruszał się od czerwca.

Najbliższe dni powinny więc wyjaśnić, czy obecne spadki są jedynie korektą po-covidowej hossy, czy możliwa jest zmiana trendu. Indeksy w Azji zakończyły dziś sesję w większości spadkami, a kontrakty na S&P są na lekkim minusie.

Akcje Deutsche Bank straciły na wczorajszej sesji prawie 9%, co było reakcją na wybuch skandalu dot. księgowania środków, o możliwym nielegalnym pochodzeniu, o wartości ok. 2 bln USD w ciągu ostatnich dekad przez największe banki. Na „czerwono” zamknęli się także inni duzi przedstawiciele sektora.

Michał Fidelus, BDMConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułKurs dolara amerykańskiego powyżej zakresu 3,82 PLN. USD/PLN atakować może kolejne opory
Następny artykułPoranny przegląd rynków: Fatalny początek tygodnia na europejskim rynku akcji
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here