Naga MarketsAkcje CD Projekt shortowane przez 3 zagraniczne fundusze. Co to oznacza dla notowań?Aż trzy zagraniczne fundusze zgłosiły do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) utworzenie pozycji krótkich na akcjach CD Projekt – a należy mieć na uwadze, że obowiązek informacyjny wymagany jest jedynie w przypadku krótkiej sprzedaży na co najmniej 0,5% wartości akcji. Oznacza to, że w praktyce shortów jest prawdopodobnie znacznie więcej. Co  zatem sprawiło, że najpopularniejsza, polska spółka gamingowa znalazła się w takim położeniu?

  • CD Projekt jest obecnie najsłynniejszą (lub co najmniej jedną z najsłynniejszych) polską spółką giełdową.
  • Tytuł ten zapewnił im spektakularny sukces gry Wiedźmin, który przełożył się również na wyniki spółki notowanej na giełdzie papierów wartościowych w Warszawie.
  • W ostatnich miesiącach rynek żywił się jednak głównie premierą nowego dzieła ze stacji CDR – Cyberpunk2077 – ostatecznie zamykając na kartach historii wpływ spektakularnego sukcesu poprzedniego tytułu.

CD Projekt silnie spadał. Fundusze hedgingowe grają na spadki polskiego studia na GPW

Oczekiwania zarówno inwestorów, jak i graczy były mocno wygórowane, co zaobserwować można na podstawie cen akcji. Od dołka podczas marcowego załamania kurs akcji wzrósł z ok. 245 zł do blisko 460 zł w szczytowym momencie, co oznacza zmianę o blisko 100%. Emocje, związane z oczekiwaniem na premierę, udzielały się również w ostatnich tygodniach oczekiwania na premierę. Od 27 listopada do 4 grudnia kurs akcji wybił się z poziomu lekko ponad 360 do ponad 440 zł.

Te artykuły również Cię zainteresują


zbiory soi

Cena soi rośnie już piąty tydzieńAkcje CD Projekt na interwale dziennym. Źródło: Stooq.pl

W ostatnich dniach przed premierą doszło do korekty cen akcji, które ustabilizowały się na poziomie wynoszącym ok. 395 zł. Oficjalna premiera (10 grudnia 2020) zapoczątkowała jednak gwałtowne załamanie wyceny spółki na warszawskim parkiecie. W najgorszym momencie poniedziałkowej sesji (tj. 14 grudnia) ceny akcji CD projektu oscylowały w granicach 250 zł, co odpowiada poziomowi z marcowego dołka. Wśród powodów takiego obrotu sytuacji wypatrywać należy jednakowo realizacji zysków przez część inwestorów oraz co kluczowe – wielu negatywnych recenzji związanych z wydajnością gry oraz optymalizacją w przypadku konsol.

Notowania CD Projekt na interwale 2-godzinnym. Źródło: Stooq.pl

Negatywne recenzje oraz problemy techniczne niewątpliwe rzucają negatywny cień na potencjalne wyniki sprzedażowe CD Projektu, co bezpośrednio wpływa na ich wycenę. Skutkiem takiego obrotu spraw jest niespotykane, w polskich realiach, stosowanie krótkiej sprzedaży przez duże podmioty.

Zgodnie z danymi publikowanymi przez Komisję Nadzoru Finansowego obecnie trzy zagraniczne fundusze (tj. Melvin Capital Management, Eminence Capital i Marshall Wace) zgłosiły posiadanie pozycji krótkich na odpowiednio 0,64%, 0,74%, 0,51% akcji netto. Należy mieć jednak na uwadze, że obowiązek informacyjny dotyczy jednie podmiotów przekraczających 0,5% akcji netto. Oznacza to, że realnie ilość pozycji krótkich jest prawdopodobnie zdecydowanie większa.

Duże instytucje shortują CD Projekt. Źródło: KNF

Spekulacja, czy zabezpieczanie długich pozycji na CDR przez fundusze?

Pojawia się w tym momencie fundamentalne pytanie – obserwowany zachowanie dużych graczy sugeruje spekulacje na kursie potentata gier wideo czy też jednak w głównej mierze jest to zabezpieczenie pozycji długich?

Warto w tym miejscu przypomnieć – sprzedaż krótka (shortowanie) to nic innego jak granie na spadki danego instrumentu. Oznacza to, że spadek ceny (np. akcji) oznacza dla właściciela pozycji krótkiej zysk (i analogicznie w drugą stronę). Mechanizm ten jest możliwy dzięki temu, że w momencie zawarcia umowy (sprzedaży krótkiej) konkretny papier wartościowy nie jest własnością sprzedającego.

Teoretycznie możliwa jest tzw. goła krótka sprzedać (brak jakichkolwiek papierów), jednak w praktyce rynkowej najczęściej spotykaną formą stosowanie sprzedaży krótkiej instrumentów pożyczonych. Shortowanie używane jest zarówno w celach spekulacyjnych, jak i zabezpieczających.

Jak wspominał Arkadiusz Jóźwiak na łamach portalu Comparic.pl, pierwszym funduszem, który zastosował pozycje krótkie na większą skalę (tj. co najmniej 0,5% wartości netto), był Melvin. Wraz ze spektakularnymi spadkami zrealizował on część swoich zysków, zmniejszając wartość shorta (co chwilowo przełożyło się na zniknięcie z listy KNF).

Jednocześnie fundusz Marshall Wace, znany jest powszechnie z podejścia do zarabiania nie tylko na wzrostach cen akcji (co może sugerować spekulację). Nie można jednak wykluczyć, że działania te mają charakter zabezpieczający, związany z występującymi fluktuacjami ceny i niepewnością co do dalszych losów gry.

Los CD Projekt nie jest jeszcze przesądzony

Dobrze wszystkim znane „Ludowe” powiedzenie głosi – kupuj plotki, sprzedawaj fakty – obecnie jednak ciężko jest stwierdzić jaki los czeka wycenę CD projektu. Z jednej strony występują bowiem wygórowane oczekiwanie sprzedażowe, negatywne recenzje czy też znaczna liczba problemów technicznych z grą, jednocześnie w dyskusji pojawiają się głosy broniące nowej produkcji.

Dodatkowo medialny szum (czy też fala internetowych memów) przekłada się na większe zainteresowanie spornym tytułem, a zarząd spółki informuje o pokryciu (przez należności licencyjne) „całkowitych nakładów na wyprodukowanie gry oraz kosztów marketingu i promocji gry ponoszonych przez spółkę –  zarówno dotychczasowych, jak i planowanych do końca 2020 r.”.

Wydaje się więc, że los CD projektu nie został jeszcze zapieczętowany i w znacznej mierze zależny będzie od informacji o grudniowej (świątecznej) sprzedaży), a same shorty (choć dość niespotykane) nie muszą zwiastować rychłego załamania.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here