Naga MarketsMężczyzna, nad którego rękami unosi się wykresZa nami kolejna ciekawa sesja. Chociaż na pierwszy rzut oka finalne zmiany krajowych
indeksów nie były duże (straty sięgnęły -0,3% do -0,4%), to poziom obrotów wynoszących ponad 1,4 mld zł dla całego rynku oraz zachowanie się poszczególnych sektorów przyniosło inwestorom dużo emocji.

Wzrosty spółek należących do WIG20 o ponad 10%

Przede wszystkim gwiazdami sesji były wczoraj spółki energetyczne. Wzrosty spółek należących do WIG20 o ponad 10% w trakcie sesji, a z tym mieliśmy do czynienia w przypadku kursów Tauron PE (+13,5%) oraz PGE (+10,9%), należą do rzadkości. Cały indeks WIG-Energia zyskał natomiast +7,7%.

Tym samym sektor kontynuował silne wzrosty z ostatnich dni, a od marcowego minimum zyskał ponad 87%. Przyczyna powrotu inwestorów do spółek energetycznych należących do Skarbu Państwa są spekulacje o planach restrukturyzacji sektora górniczego.

Po pierwsze, jeszcze w zeszłym miesiącu, prezes PGE w wywiadzie zasugerował wydzielenie aktywów górniczych do osobnej spółki, co miałoby odciążyć bilanse firm z sektora i umożliwić im inwestycje (m.in. w OZE).

Wczoraj natomiast pojawiła się informacja, iż to państwowa spółka Węglokoks może przejąć kopalnie Tauronu i PGE jeszcze w II połowie br. Po poniedziałkowej przecenie spowodowanej obawami o zamknięcie kopalni z powodu koronawirusa, na wczorajszej sesji mocno odreagowały akcje JSW (+4,5%).

Koniec korekty obserwowaliśmy również na akcjach sektora gamingowego: CD Projekt +4,1%, Ten Square +7,4%, a PlayWay +6,6%. Z drugiej strony przewaga podaży na akcjach banków i PKN Orlen przesądziła o zamknięciu poniżej „kreski”.

Spadki na warszawskiej giełdzie nie działy się w oderwaniu od sytuacji na rynkach bazowych. Zdecydowana większość indeksów w Europie oraz Ameryce wyraźnie traciły.

Takie zachowanie inwestorów i realizacja zysków nie powinny być jednak zaskoczeniem biorąc pod uwagę kolejną falę wzrostową na światowych parkietach, która zrealizowała się w ostatnich tygodniach i dzięki której indeks S&P500 zdołał wyjść „na plus” jeżeli chodzi o wynik od początku roku.

Z drugiej strony na wczorajszej sesji indeks technologicznych spółek NASDAQ zdołał pobić kolejny historyczny rekord notowań, nie zważając na zachowanie reszty indeksów.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Główne wydarzeniem tygodnia jest dzisiejsze posiedzenie Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych. Odbędzie się ono wieczorem, dlatego ewentualna reakcja krajowego rynku będzie możliwa dopiero w piątek, po Bożym Ciele.

W oczekiwaniu na posiedzenie Fed inwestorzy mogą wiec wstrzymywać się z podejmowaniem decyzji, dlatego oczekujemy mniejszej zmienności globalnych indeksów na dzisiejszej sesji.

Warto przeczytać również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here