Naga MarketsPoczątek nowego tygodnia handlu przyniósł wzrost głównego, krajowego indeksu, WIG20, o 2,48% do 2004 pkt. mWIG40 zyskał 2,5% podczas gdy sWIG80 podbił o 1,56%. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,24 mld z czego 832 mln przypadły na główny indeks. Aktywność rynku była niższa niż w ostatnich tygodniach (m.in. potencjalny brak inwestorów z Londynu), jednak dzięki temu większa część (%) przypadła na obrót walorami poza WIG20.

WIG20 najwyżej od lutego 2020 r.

Już przed sesją futures wskazywały na pozytywne otwarcia w Europie. Inwestorzy otrzymali wsparcie w postaci podpisania przez Trumpa pakietu wsparcia fiskalnego w USA. Popyt na ryzykowne aktywa wspierany był również przez sfinalizowanie negocjacji na linii UK-UE, co przyniosło podpisane wyczekiwanej umowy. Przede wszystkim jednak trwają masowe szczepienia przeciw COVID19 w Europie. Niemiecki DAX wyznaczył dziś nowe ATH (historyczne maksima), a blisko analogicznych poziomów znajduje się amerykański SPX.

Te artykuły również Cię zainteresują
Lokalnie WIG20 zakończył handel ponad 2000 pkt., pierwszy raz od 25 lutego. W dalszym ciągu jednak do poziomów ze stycznia „brakuje” ok. 160 pkt. Wszystkie składowe głównego indeksu zakończyły handel na plusach. Liderem zwyżek były walory CCC ze wzrostem 7,6%. Na szerokim rynku widoczne były transfery w kierunku segmentów mogących skorzystać na „powrocie” do normalności. Zyskiwali emitenci związani z OZE, działalnością restauracyjną, turystyczną czy lotniczą. Na drugiej stronie szali znalazły się spółki które „korzystały” z pandemii jak Biomed Lublin (spadek 18%) czy Mercator (-5%). Akcje obydwu podmiotów cechowały się podwyższoną aktywnością plasując się w TOP5 obrotów na dzisiejszej sesji.

Z rynkowego punktu widzenia WIG20 był dziś wiceliderem wzrostów w Europie (wyżej jedynie grecki ASE z 2,92% wzrostu). W zakresie intra-sesyjbym byliśmy już wyżej w ostatnich tygodniach, jednak jest to pierwsze zamknięcie sesji nad 2000 pkt. co otwiera drogę do próby podejścia wyżej na koniec roku. Znajdujemy się jednak w ok. 20punktowej strefie która przedtem generowała ruchy powrotne. Sytuacja jest jednak nieco inna (zwyczajowe oczekiwania wobec tzw. rajdu mikołaja w okresie Święta – Nowy Rok).Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here