Naga MarketsAkcje CCC liderami wzrostów, Pekao również silnie w góręOpublikowane w pierwszej godzinie sesji za oceanem dane dotyczące majowej dynamiki sprzedaży detalicznej w USA, zachęciła kupujących do zwiększenia aktywności, przez co główne indeksy zakończyły notowania na solidnych plusach.

Transport z największym wzrostem na giełdach

Ponownie, jak to miało miejsce podczas podawania informacji o stopniowym otwieraniu gospodarek największe wzrosty zanotowały spółki zajmujące się przewozem ludzi. Spółki takie, jak American Airlines, United Airlines zyskały 7%, natomiast armatorzy wycieczkowców Carnival Corp. oraz Norwegian Cruise zakończyły notowania z ok. 9% wzrostem wartości. Tu również warto zauważyć, że otwieranie gospodarek przekłada się na otwieranie portfeli gospodarstw domowych. Dla przykładu akcje sieci fastfood McDonald`s wzrosły ok. 1,5% po informacji o dynamice sprzedaży w maju, która co prawda miała wartość ujemną (-5,1% r/r), ale była lepsza w porównaniu z danymi za kwiecień (-19% r/r).

Optymizmu nie osłabiło nawet wystąpienie prezesa Fed J. Powella, który stwierdził przed Komisją Bankową Senatu, że prognozy dotyczące ożywienia gospodarczego są obarczone znaczną niepewnością. Optymizm na rynku akcji przelał się również na europejskie parkiety, które zakończyły sesje prawie 3% wzrostem. Po części pozytywne nastroje zostały wzmocnione poprawą indeksu instytutu ZEW, który w czerwcu wyniósł 63,4 (odczyt za maj 51 pkt). Jeżeli chodzi o dane makro, to dzisiaj poznamy majową dynamikę inflacji w strefie euro.s

Również polskie indeksy zanotowały we wtorek solidne wzrosty. Dwucyfrową dynamiką wzrostu zakończyły notowania spółki CCC po utrzymującym się w czerwcu poziomie odwiedzin galerii handlowych, uruchamianiu sprzedaży w następnych krajach kurs spółki wzrósł o 11% – najmocniej wśród spółek z indeksu WIG20.

Natomiast podana przez Pekao informacja o powołaniu M. Gadomskiego na stanowisko wiceprezesa banku wpłynęły na ok. 6,8% wzrost kursu. Taką samą dynamiką wzrostów zakończyły się notowania PKO BP, którego aktywa mogą wzrosnąć do 400 mld zł w efekcie wprowadzania rządowych programów wsparcia przedsiębiorstw. Natomiast w przypadku rynku szerokiego podana przez Mercator informacja o wartym 86 mln zł kontrakcie na dostawę rękawic wpłynęła na przeszło 14 % wzrost notowań i wyznaczeniu historycznych maksimów zarazem.

WIG w układzie dziennym

Autor poleca również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here